Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski

Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski

6 października 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

2 października 2021 r. podczas okolicznościowej gali w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu Krzysztof Hekert Zastępca Burmistrza Brodnicy odebrał z rąk Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Okolicznościowy medal wykonany został z okazji 100. rocznicy Powrotu Kujaw i Pomorza do Wolnej Polski. Przyznawany jest organizatorom wydarzeń okolicznościowych upamiętniających stulecie przyłączenia Pomorza i Kujaw do wolnej Polski oraz podmiotom zasłużonym w krzewieniu pamięci o tamtych wydarzeniach.

Reklamy
Reklamy

Oprawą uroczystej gali w Centrum Jordanki był koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Pawła Kapuły. Zabrzmiały „Lacrimosa” Krzysztofa Pendereckiego i najsłynniejsze kompozycje filmowe Wojciecha Kilara.

Medal

Dębowy tryptyk. W pozycji zamkniętej na jego zewnętrznej powierzchni widnieje wizerunek herbu II Rzeczypospolitej z 1919 roku, który spina dwa skrzydła tryptyku. Po ich otwarciu w środkowej wewnętrznej części tryptyku ukazują się trzy numizmy tworzące liczbę 100. Na tej powierzchni widnieje symboliczny zapis historii powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski w postaci chronologicznie zobrazowanych terytorialnych zarysów map wraz z heraldyką odnosząca się do stuletniej historii.

 

źródło: UM Brodnica

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: