Kraska: powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń mniej więcej za tydzień-dwa

Kraska: powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń mniej więcej za tydzień-dwa

21 września 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa – ocenił we wtorek w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zdaniem Kraski, obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

„Myślę, że jeszcze koło tygodnia – dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt” – ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Reklamy
Reklamy

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. „Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19” – podkreślił.

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. „Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty” – zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on „zdecydowanie bardziej zakaźny”.

„Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut” – poinformował Kraska.

(PAP)/Iwona Żurek

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: