Od 1 października gaz od PGNiG pójdzie w górę o 7.4 procent

Od 1 października gaz od PGNiG pójdzie w górę o 7.4 procent

18 września 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7.4 procent. PGNiG poinformowało w czwartek, że prezes URE zaakceptował podwyżkę cen w taryfie. 

Jak sprecyzowało PGNiG, podwyżka 7.4 procent dotyczy wszystkich grup taryfowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa PGNiG OD – największego detalicznego sprzedawcy gazu w kraju – obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.

Reklamy
Reklamy

Jak podkreślił Urząd Regulacji Energetyki, motywem zmiany jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. URE przypomniał, że od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły – w zależności od instrumentu – do nawet 234 procent.

To trzecie tegoroczna zmiana w górę taryfy PGNiG OD. W pierwszej, z kwietnia, gaz podrożał o 5.4 procent. Druga weszła w życie 1 sierpnia wtedy to podrożało o 12.4 procent.

Z szacunków URE wynika, że dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz jedynie do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3.36 procent, co oznacza kwotowy wzrost o 0.72 zł miesięcznie. Dla odbiorcy z grupy taryfowej W-21 zużywających większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody – płatność wzrośnie o 4.63 procent, tj. o 4.48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywające większe ilości – głównie do ogrzewania domów i mieszkań – zapłacą średnio o 13.76 zł miesięcznie więcej.

źródło: PAP 

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: