Zbliżają się podwyżki prądu. Są one nieuniknione…

Zbliżają się podwyżki prądu. Są one nieuniknione…

12 września 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

“Myślę, że już nie ma powrotu do takich stawek, z jakimi mieliśmy do czynienia przez poprzednie lata – mówił na antenie TVN24 Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapięcie.pl”. – “My szacujemy, że łączny rachunek dla przeciętnego gospodarstwa domowego wzrośnie w 2022 r. o około 12 proc. To będzie około 15 złotych miesięcznie więcej na rachunkach, a mniej w portfelach – prognozował”.

Derski pytany o to dla kogo te podwyżki będą najbardziej odczuwalne odpowiedział, że “to zależy”. – Oczywiście najbiedniejsi, którzy mają najmniej, odczują to z pewnością. Zamożniejsi Polacy, w zależności od tego oczywiście, ile prądu używają, ale wzrostu 15-30 złotych miesięcznie pewnie nie odczują, wiec tutaj jest tak jak ze wszystkim, niestety – mówił.

Reklamy
Reklamy

Jacek Sasin o cenach prądu

Jak ocenił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin – podwyżka cen energii elektrycznej jest nieuchronna, ale za wcześnie spekulować o jej skali.

Ponad 60 proc. z 15,5 mln gospodarstw domowych w Polsce płaci za energię elektryczną według zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki stawek. Cztery kontrolowane przez państwo spółki energetyczne (PGE, Tauron, Enea i Energa) przedstawiają wnioski taryfowe na dany okres, jednak szef URE może nie zgodzić się na zaproponowane stawki. Do czasu zatwierdzenia nowych taryf obowiązują stawki zaakceptowane poprzednio.

Z wyliczeń URE wynika, że w tym roku rachunki za prąd dla gospodarstw domowych wzrosły średnio o 8 zł miesięcznie, czyli około 10 proc. Według doniesień prasowych w przyszłym roku również należy spodziewać się podwyżek.

W 2019 roku roku ceny energii dla gospodarstw domowych były zamrożone na poziomie z poprzedniego roku. Od stycznia 2020 roku zamrożenie cen przestało obowiązywać. Według URE przeciętna cena energii elektrycznej w 2020 roku dla odbiorcy w gospodarstwie domowym, czyli zwykłego Kowalskiego, była najwyższa od ośmiu lat.

źródło: TVN24

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: