Sezon grzybowy uważamy oficjalnie za rozpoczęty!

Sezon grzybowy uważamy oficjalnie za rozpoczęty!

18 sierpnia 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Kto z Was, tak samo jak my nie mógł doczekać się grzybów? Grzyby kojarzą nam się z jesienią i słusznie! To wtedy spotyka się największe bogactwo gatunkowe. Jednak sezon na grzyby przy sprzyjających warunkach pogodowych (deszczowy dzień i ciepła noc) zaczyna się już latem.

Na zdjęciu rośnie jak wymalowany borowik szlachetny (Boletus edulis) potocznie nazywanym prawdziwkiem. To grzyb najbardziej pożądany w polskiej kuchni ze względu na swoje walory smakowe.
Borowik szlachetny jest także bogatym źródłem fosforu, magnezu, potasu, żelaza oraz witamin – witaminy B1, B2, B3 i C.
Borowik szlachetny występuje głównie w borach iglastych, nieco rzadziej w lasach liściastych i mieszanych. Pojawia się od czerwca do października, często pod świerkami, w miejscach świetlistych oraz na skraju lasu.
Zbierając grzyby musimy zachować szczególną ostrożność.
Borowika szlachetnego możemy pomylić z goryczakiem żółciowym- niejadalnym, jednak na szczęście nie trującym grzybem. Goryczaka odróżnimy po żółtawym kolorze trzonu (który w przypadku borowika szlachetnego jest białawy lub szarobrązowy).
Zbieraj odpowiedzialnie! Zbieraj tylko te grzyby, które znasz.

Pamiętaj, że nie wolno zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną takich jak rezerwaty czy parki narodowe.

Reklamy
Reklamy

źródło: Nadleśnictwo Brodnica

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: