Droga rowerowa do Osieka oficjalnie otwarta

Droga rowerowa do Osieka oficjalnie otwarta

26 lipca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Nowa ścieżka rowerowa połączyła Brodnicę z Osiekiem. Trasa biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 560 i łączy się z drogą pieszo-rowerową, biegnącą przy wybudowanej wcześniej obwodnicy miasta. Z połączenia cykliście mogą korzystać już od początku lata. W niedzielę (25 lipca) w oficjalnym otwarciu ścieżki wziął udział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

“Realizujemy szereg inwestycji, które wiążą się z budową nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów. W wielu działaniach, tak jak w Brodnicy, wspieramy też samorządy lokalne współfinansując inwestycję z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W perspektywie najbliższych lat chcemy stworzyć spójną sieć dróg rowerowych w Kujawsko-Pomorskiem. Rower stał się popularnym środkiem transportu, nie tylko w celach rekreacyjnych  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki”.

Reklamy
Reklamy

Nowa trasa rowerowa przebiega wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 560 łączącej Brodnicę z Rypinem. Liczący prawie 7 km odcinek ścieżki zaczyna się w Osieku (powiat brodnicki) i prowadzi przez Gorczenicę do Ronda Warszawskiego w Brodnicy. Tam łączy się trasą rowerową wybudowaną wraz z obwodnicą Brodnicy o długości 2,5 km, umożliwiając rowerzystom połączenie z północną częścią miasta.

Ścieżka rowerowa posiada nawierzchnię bitumiczną o szerokości 2,5 metra.

Inwestycja została w 85 procentach dofinansowana środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Inwestorem wiodącym była gmina Brodnica, a prace budowlane zakończyły się wiosną. Trasa przebiega również na terenie gminy Osiek i miasta Brodnicy. Z okazji otwarcie samorządy lokalne zorganizowały rajd rowerowy i szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na drogach.

Ważne liczby:

  • Długość nowej ścieżki: 6,63 km
  • Szerokość: 2,5 metra
  • Całkowita wartość projektu: 5,8 miliona złotych
  • Dofinansowanie unijne (Regionalny Program Operacyjny): 4,7 miliona złotych.

Duże inwestycje i wydatki

Od kilku lat kierowcy mogą skorzystać także ze zmodernizowanej trasy pomiędzy Brodnicą, Rypinem i granicą województwa. Droga została wzmocniona, powstały zatoki autobusowe, oświetlone przejścia dla pieszych, wyspy spowalniające ruch, aktywne oznakowanie i bariery. Przebudowane zostały również skrzyżowania. Koszt inwestycji wyniósł  50 milionów złotych, kolejne 48 milionów złotych kosztowała obwodnica Brodnicy. Na drodze zmodernizowany został również most w ciągu ulicy Henryka Sienkiewicza w Brodnicy. Inwestycje powstały, dzięki środkom unijnym z RPO 2014-2020.

Trwają przygotowania do kolejnych dużych inwestycji:

  • budowy obwodnicy Rypina od strony wschodniej
  • budowy kolejnego etapu obwodnicy Brodnicy od strony południowo-wschodniej.

źródło: KPUM, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: