Setne urodziny Pani Gertrudy

Setne urodziny Pani Gertrudy

19 lipca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Wiele czasu spędza pracując w swoim ogrodzie, co sprawia jej dużo satysfakcji – Gertruda Krajewska, mieszkanka Jastrzębia (powiat brodnicki) w swoje 100. urodziny otrzymała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Medal wręczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki”.


14 lipca, w otoczeniu rodziny, swoje setne urodziny świętowała Gertruda Krajewska. Jest aktywną seniorką, która przez wiele lat zajmowała się księgowością. Obecnie dużo czasu spędza w ogrodzie swojego domu w Jastrzębiu w powiecie brodnickim, gdzie w otoczeniu uprawianych przez nią roślin, wakacje zawsze lubili spędzać najmłodsi członkowie jej rodziny.

Gertruda Krajewska urodziła się 15 lipca 1921 roku w Kurzętniku (województwo warmińsko-mazurskie) jako córka Józefa i Gertrudy. Rodzice dzierżawili ziemię i prowadzili gospodarstwo rolne, na którym dorastała razem z 3 siostrami i bratem. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę podstawową, a później kontynuowała naukę w prowadzonej przez siostry zakonne szkole w Pleszewie (województwo wielkopolskie). W czasie drugiej wojny światowej bez wieści zaginął jej brat, a rodzina utraciła ziemię i majątek. Zmuszeni byli przenieść się do mieszkających w Jastrzębiu (powiat brodnicki) krewnych. Tam pozostali przez całą wojnę, szczęśliwie unikając prześladowań. Po wojnie pani Gertruda ukończyła kurs dokształcający w Pile (województwo wielkopolskie) i rozpoczęła pracę w Gminnej Spółdzielni w Bartniczce (powiat brodnicki), gdzie przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę w latach osiemdziesiątych, pełniła funkcję głównej księgowej. Do pracy dojeżdżała swoim motorowerem, tzw. “Jawką”. Nigdy nie wyszła za mąż i zawsze była osobą bardzo samowystarczalną, hodowała własne zwierzęta, a warzyw, owoców i ziół dostarczał jej ogród. Często odwiedzały ją dzieci siostry, które lubiły spędzać u niej wakacje.

Do dziś wiele czasu spędza na zewnątrz, sadząc kwiaty i dbając o grządki z roślinami. Pasjonują ją krzyżówki, które zawsze z zaangażowaniem rozwiązywała w dużych ilościach. Lubiła też czytać, zwłaszcza biografie najbardziej nietuzinkowych osobowości. Jest bardzo obowiązkową i ułożoną osobą, która lubi planować każdy dzień oraz chętnie rozmawia z innymi, często wspominając przeszłość.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

źródło: KPUM, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: