Brodnicka Biała Sobota

Brodnicka Biała Sobota

16 lipca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Szczepienie przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką, bezpłatne badania m. in. EKG, ukrwienia kończyn dolnych, pełnego lipidogramu, pomiaru cukru, czy też ciśnienia krwi, rejestracja w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych, kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozmowa z psychologiem lub terapeutą te i wiele innych działań profilaktyczno-edukacyjno-szczepiennych będzie możliwych podczas Brodnickiej Białej Soboty organizowanej przez Urząd Miejski w Brodnicy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Brodnicy do uczestnictwa w akcji 24 lipca w godzinach od 10.00 do 18.00 przy Pałacu Anny Wazówny na ul. Zamkowej w Brodnicy.

Szczegółowy program Brodnickiej Białej Soboty:


10.00 – 18.00 BEZPŁATNE BADANIA

W punktach usytuowanych przy ul. Zamkowej w Brodnicy, przy Pałacu Anny Wazówny będzie można skorzystać z różnorodnych porad medycznych. Zachęcamy mieszkańców Brodnicy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach. Będzie możliwość wykonania:

– badania EKG,

– badania oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI, kostka-ramię),

– pełnego lipidogramu (TC, HDL, LDL,TG),

– pomiaru poziomu glukozy we krwi,

– pomiaru ciśnienia krwi, pomiaru tętna i saturacji

– obliczania wskaźnika BMI

– porad dietetyka

– konsultacji lekarskich

– diagnozy pod kątem ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca oraz zawału mięśnia sercowego, dla każdego pacjenta – podsumowanie badań – w postaci ankiety medycznej.

12:00 – 17:00 SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19

W sali Pałacu Anny Wazówny będzie funkcjonował Punkt Szczepień przeciwko COVID-19, w trybie Mobilnej Jednostki Szczepień (MJS). W Punkcie na mieszkańców czekać będzie 200 jednodawkowych szczepionek firmy Johnson & Johnson. Na szczepienie nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść i okazać się dowodem osobistym. Szczepienia będą wykonywały wyłącznie osoby uprawnione oraz przeszkolone, a przed dokonaniem iniekcji pacjent przejdzie standardową kwalifikację.

Naszą intencją jest ułatwienie szczepień przeciw COVID-19 mieszkańcom Brodnicy, chcemy promować ideę szczepień jako najskuteczniejszej metody walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. W trosce o wspólne dobro, zależy nam, aby zaszczepionych było jak najwięcej osób z naszego miasta. Tylko zbiorowa odporność pozwoli nam bowiem na powrót do normalności. Szczepienia to nasz wspólna odpowiedzialność. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, do skorzystania z mobilnego punktu szczepień. Dla osób które zdecydują się zaszczepić w tym dniu Urząd Miejski w Brodnicy, przygotował atrakcyjne gadżety, które będzie można odebrać po szczepieniu (ilość ograniczona).

14:00 – 17:00 UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY

W namiocie Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej odbędzie się pokaz oraz szkolenie, z zakresu udzielania pierwszej pomocy składające się z części teoretycznej oraz części praktycznej. Każdy chętny niezależnie od wieku będzie mógł przećwiczyć czynności ratownicze pod okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego. Przewidziany jest QUIZ z nagrodami.

10:00 – 18:00 DKMS

Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi. Twoje wsparcie ma znaczenie!

W namiocie przy Pałacu Anny Wazówny przy ulicy Zamkowej, będzie miała miejsce akcja „Dzień Dawcy Szpiku w Brodnicy”. Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Cała procedura polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Zajmuje to tylko chwilę, a może uratować komuś życie.

14:00 – 18:00 POMOC PSYCHOLOGA, TERAPEUTY DS. UZALEŻNIEŃ, ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

Pandemia spowodowała wzrost zachorowań m. in. na depresję, doprowadziła do alienacji społeczeństwa. Ponadto osoby doświadczające przemocy w rodzinie pozostawały (częściej niż zwykle) ze swoimi oprawcami w domu. To wszystko wpływa na osłabienie zdrowia psychicznego.

Na stoisku MOPS w Brodnicy do dyspozycji mieszkańców Brodnicy będą:

– psycholog,

– terapeuta ds. uzależnień,

– członek zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy w Rodzinie.

10.00 – 18.00 SANEPID

Brodnicki Sanepid włączy się do działań edukacyjno-zdrowotnych i zaprezentuje stoisko tematyczne dotyczące zapobiegania chorobom zakaźnym, cywilizacyjnym oraz promujące zdrowy styl życia.

10.00 – 16.00 PROFILAKTYKA CHORÓB KRĘGOSŁUPA, ZAPOBIEGANIE WADOM POSTAWY

Centrum Edukacji Dorosłych w Brodnicy na swoim stoisku zajmie się edukacją w zakresie profilaktyki chorób kręgosłupa, zapobieganiem wadom postawy, radzeniem sobie ze stanami bólowymi kończyn górnych i dolnych, jak również przybliży mieszkańcom Brodnicy istotę opieki senioralnej.

10.00 – 18.00 PUNKT PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE

Prozdrowotne działanie, to także poprawa jakości powietrza którym oddychamy.
Podczas wydarzenia BIAŁA SOBOTA będzie możliwość odwiedzenia Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego rządowego programu CZYSTE POWIETRZE. Będzie można zapoznać się z programem i możliwościami pozyskania dotacji m. in. na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie budynków.
Już niedługo wszystkie piece będą musiały spełniać proekologiczne normy. Zatem przyjdź i nie przegap okazji na pozyskanie funduszy współfinansujących Twoją inwestycję.

10.00 – 18.00 PUNKT SPISOWY

Podczas wydarzenia Gminne Biuro Spisowe w Brodnicy uruchomi mobilny punkt spisowy dla mieszkańców Brodnicy, gdzie będzie można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Zachęcamy do skorzystania z możliwości spełnienia obowiązku spisowego tych mieszkańców, którzy jeszcze się nie spisali – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 realizowany jest w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021

Ważne!

Jedna osoba może spisać wszystkich domowników. Należy znać numery PESEL osób spisywanych, posiadać dane dotyczące powierzchni użytkowej budynku (lokalu) oraz rok budowy w przypadku budynku jednorodzinnego, jak również dane dotyczące zatrudnienia (wykonywany zawód, adres miejsca pracy). W celu spisania się wystarczy posiadać przy sobie dokument tożsamości, nie są wymagane inne dokumenty potwierdzające dane spisowe.

źródło: UM Brodnica

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: