Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

2 lipca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków dz. u. z 2021 poz. 554 z późn. zm. od 1 lipca 2021 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił proces składania obowiązkowych deklaracji, dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw. Oznacza to, że każdy właściciel/zarządca budynków, bloków, obiektów usługowych jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia deklaracji.

Deklarację można złożyć w prosty i szybki sposób przez stronę ,www.zone.gunb.gov.pl wystarczy mieć profil zaufany lub e-dowód. Dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji on-line istnieje możliwość złożenia jej w formie papierowej, osobiście w Urzędzie Gminy właściwym dla miejsca budynku albo wysyłając pocztą. Dla budynków zlokalizowanych na terenie Brodnicy właściwym urzędem jest Urząd Miejski w Brodnicy, ul. Kamionka 23. Dane z deklaracji trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Reklamy
Reklamy

Właściciele i zarządcy budynków będą mieli rok na złożenie deklaracji, czyli do 1 lipca 2022 roku. Dotyczy to jednak tych źródeł ciepła, które były zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca 2021 r. to zgłoszenia trzeba będzie dokonać w ciągu 14 dni. 14 dniowy termin na złożenie deklaracji obowiązuje także właścicieli budynków oddanych do użytkowania po 1 lipca 2021 r.

Celem złożenia deklaracji jest pozyskanie rzetelnych i wiarygodnych informacji od mieszkańców na temat używanych źródeł ogrzewania swoich domów oraz stosowanego opału. Zebranie tych informacji w jedna bazę, pozwoli podejmować skuteczne działania mające na celu poprawę jakości powietrza.

Więcej informacji nt. składania deklaracji znaleźć można na stronie: www.zone.gunb.gov.pl

źródło: UM Brodnica

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: