Szkolna Grupa WOPR z CKZiU rozpoczyna akcję letnią

Szkolna Grupa WOPR z CKZiU rozpoczyna akcję letnią

24 czerwca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

16 czerwca br. grupa uczniów – członków Szkolnego Koła WOPR – uczestniczyła w akcji sprzątania wód Drwęcy.

Uczniowie po raz kolejny skorzystali z pomocy firmy CBR Kajak państwa Muszyńskich, która wypożyczyła nieodpłatnie kajaki. Urząd Miasta Brodnica zapewnił zapewnił worki, rękawice i odbiór nieczystości. Młodzież podczas spływu kajakowego na Drwęcy od ul. Bocznej do Szabdy zebrała mnóstwo butelek, toreb foliowych i innych śmieci wyrzucanych przez mieszkańców powiatu i turystów, nieświadomych szkód wyrządzanych środowisku naszej „małej ojczyzny”.


Szkolne Koło WOPR działa od czterech lat w ramach Grupy Prewencyjnej WOPR Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Okres letni wymaga od młodych ratowników największej aktywności. Już wiosną rozpoczęli cykl intensywnych szkoleń na basenie. Pięcioro ratowników zakwalifikowało się na kurs finansowany ze środków Unii Europejskiej obejmujący ratownictwo wodne, kwalifikowaną pierwszą pomoc oraz uprawnienia  sternika motorowodnego. Nowością w  tym sezonie będą patrole na kajaku, zakupionym za pieniądze od różnych sponsorów. W poprzednich latach młodzież uczestniczyła w patrolach na łodzi motorowej. Jednak Na Pojezierzu Brodnickim jest wiele miejsc atrakcyjnych dla amatorów spływów  kajakowych, ale niedostępnych dla motorówek ze względu na ochronę przyrody. Stąd pomysł patroli na kajaku.

Młodzi ratownicy to osoby z pasją. Wciąż doskonalą swoje umiejętności, dzielą się  wiedzą i umiejętnościami z innymi, organizując różne pokazy i szkolenia – nie tylko dla koleżanek i kolegów z CKZiU. Działają z pełną świadomością ciążącej na nich odpowiedzialności, ale mają ogromną satysfakcję z tego, że zapewniają bezpieczny odpoczynek mieszkańcom i turystom odwiedzającym Pojezierze Brodnickie. Opiekunem Szkolnej Grupy WOPR jest nauczyciel geografii w CKZiU, Krzysztof Roznerski.

Na zdjęciach – Szkolna Grupa WOPR podczas sprzątania wód Drwęcy.

źródło: nadesłane/CKZiU/Barbara Stefańska

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: