Od 13 czerwca w kościołach nie więcej osób niż stanowi 50 proc. obłożenia świątyni

Od 13 czerwca w kościołach nie więcej osób niż stanowi 50 proc. obłożenia świątyni

11 czerwca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia – 75 proc. obłożenia – wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów.

Podtrzymano także nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Rozporządzenie jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki i luzowanie obostrzeń.

Reklamy
Reklamy

Wskazano, że od 13 czerwca 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się: w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 50 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego.

Z tego limitu wyłączone pozostają osoby sprawujące kult religijny i zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku.

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje uczestników zgromadzenie poza osobami sprawującymi kult religijny

Zaznaczono, że uczestnicy uroczystości organizowanych na powietrzu „powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i obowiązuje ich nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.

Rozporządzenie wskazuje, że od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i nie więcej uczestników niż 75 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego.

W limity te nie wchodzą osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochówku, zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy. Podobnie jak to był wcześniej uczestnicy są zobowiązani do zakrywania ust i nosa. „Wyłączone są z tego jedynie osoby sprawujące kult religijny” – czytamy w dokumencie.

Uczestników zgromadzeń religijnych na powietrzu nadal obowiązuje obowiązek zachowania „odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie”.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

(PAP)/Magdalena Gronek

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: