Gratulujemy laureatom konkursu „Oni tworzyli naszą historię”

Gratulujemy laureatom konkursu „Oni tworzyli naszą historię”

9 czerwca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Znamy wyniki tegorocznego wojewódzkiego konkursu im. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów ponad czterdziestu nadesłanych prac.

„Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych zasługuje na upamiętnienie. Konkurs jej imienia ma zarażać młodych ludzi pasją dokumentowania historii, skłonić ich do rozwijania wiedzy historycznej o regionie, dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli chcemy zachęcić w ten sposób do krzewienia wiedzy o historii regionu” – podsumowuje marszałek Piotr Całbecki.

Do konkursu można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce: „O ludziach”, „O wydarzeniach”, „Album rodzinny”, „Oblicza codzienności” lub „Powrót Pomorza do macierzy”. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 15 prac, zaś w drugiej 28.

Reklamy
Reklamy

Kapituła konkursu pod przewodnictwem profesora Wojciecha Polaka przyznała następujące nagrody:

  • w kategorii uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych:

I miejsce – Michał Kozicki, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grębocinie (powiat toruński)

II miejsce – Monika Kaniewska, Miejski Zespół Szkół w Radziejowie

III miejsce – Julia Szeląg, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Toruniu.

  • w kategorii uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych:

I miejsce – Sebastian Rejewski, Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim (w powiecie brodnickim)

II miejsce – Daria Jankowska, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu Dobrzyniu

III miejsce – Urszula Skoczylas, Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie.

Lista laureatów i wyróżnionych.

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Przygotowaliśmy dla nich atrakcyjne nagrody rzeczowe: za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach – o wartości do 1 500,00 zł, za drugie miejsce – do 1 000 zł, za trzecie miejsce – do 500 zł. Nagrody rzeczowe otrzymają także szkoły, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach, oraz nauczyciele – opiekunowie autorów zwycięskich prac.

Organizatorem tegorocznej trzynastej edycji konkursu był Urząd Marszałkowski we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK, Wojskowej Służby Polek  w Toruniu, Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Czytaj także: XII. edycja konkursu.

źródło: KPUM, fot. Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: