Święto Województwa

Święto Województwa

2 czerwca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Mszą świętą w intencji regionu i uroczystą sesją sejmiku województwa w historycznym gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy uczcimy w najbliższy poniedziałek (7 czerwca) Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

“To szczególny dzień, w którym wspominamy patrona naszego regionu, świętego Jana Pawła II, i jego wizyty na Kujawach i Pomorzu, czerpiąc inspirację z tamtych z Nim spotkań, z Jego słów, troski o polskie sprawy, z miłości społecznej, którą obejmował wszystkich. Ufam, że jest tu z nami i jak dobry ojciec poleca nas boskiej opiece” – mówi marszałek Piotr Całbecki.    

Gośćmi uroczystej, transmitowanej online sesji sejmiku będą m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a także przedstawiciele blisko stu instytucji w całym regionie zaangażowanych walkę z epidemią covid-19, którzy odbiorą specjalne podziękowania podpisane przez gospodarza województwa i przewodniczącą sejmiku Elżbietę Piniewską. Oprawą posiedzenia będą przygotowana przez toruńską Książnicę Kopernikańską wystawa poświęcona doktor Wandzie Błeńskiej (1911-2014) (https://kujawsko-pomorskie.pl/biogram-blenska), związanej biograficznie z Toruniem lekarce, która przez wiele lat prowadziła w Ugandzie ośrodek dla trędowatych, a także wykład na temat doktor Błeńskiej, który wygłosi prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.


W programie obchodów (załącznik) także m.in. familijny „Operowy zawrót głowy” w Operze Nova ( 1 i 2 czerwca), mobilna plenerowa wystawa Galerii Rusz (1-7 czerwca, Toruń, Grudziądz, Brodnica, Włocławek, Inowrocław, Bydgoszcz), bieg sztafetowy pamięci Bronisława Malinowskiego (4  czerwca), uroczysty świąteczny koncert w Pałacu Lubostroń (6 czerwca),  koncert z okazji 120. rocznicy urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radzyniu Chełmińskim (3 czerwca) oraz kujawskie i pomorskie legendy czytane online przez aktorów Teatru Horzycy i Teatru Muzycznego (7 czerwca).

Świąteczny blok wydarzeń zamknie zaplanowana na 17 czerwca gala Nagród Marszałka Województwa.

źródło: KPUM

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: