Niedzielski: certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok

Niedzielski: certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok

1 czerwca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Obowiązywanie certyfikatu szczepiennego wynosi rok. Potwierdzenie zielonego statusu następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe – powiedział we wtorek minister zdrowa Adam Niedzielski.

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia mówił o zasadach funkcjonowania certyfikatu szczepiennego.

Poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym „standardem europejskim jest to, że ten status – niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, czy drugie szczepienie – potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny – następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe”.

Reklamy
Reklamy

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania. „Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR”.

Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. Wówczas ten „status się uaktywnia i trwa 180 dni” – wskazał szef resortu zdrowia.

Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu.

(PAP)/Magdalena Gronek, fot. KPRM/Krystian Maj

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: