Potomek 500-letniego pomnika przyrody “Dębu Rzeczypospolitej” posadzony w miejscu podpalonego drzewa

Potomek 500-letniego pomnika przyrody “Dębu Rzeczypospolitej” posadzony w miejscu podpalonego drzewa

21 maja 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

W dniu 6 maja br. na terenie rezerwatu przyrody Jar Brynicy w Leśnictwie Borek został posadzony potomek prawie 500 letniego pomnika przyrody Dębu Rzeczypospolitej, który 25 grudnia ubiegłego roku został zniszczony w skutek podpalenia.

Zaproszeni Goście, w tym Edward Siarka, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, w zgliszczach poległego w pożarze pomnika przyrody uroczyście posadzili nowy dąb, który został wyhodowany z żołędzia swojego „ojca” – Dębu Rzeczypospolitej.

Tak ważny i uroczysty dzień nie mógł się skończyć na posadzeniu tylko jednego drzewa. W ramach kampanii „Łączą nas drzewa”, zainaugurowanej przez Andrzeja Dudę, Prezydenta RP, przedstawiciele władz państwowych, samorządów, społeczeństwa oraz leśnicy wspólnie posadzili nowe pokolenie drzew, które z dnia na dzień staje się lasem i umacnia fakt, że lesistość naszego kraju ciągle wzrasta.


Posadzenie potomka Dębu Rzeczypospolitej, to bardzo ważne wydarzenie, które na zawsze wpisze się w historię Pojezierza Brodnickiego.

W tym wyjątkowym wydarzeniu brali udział: minister Edward Siarka – inicjator uroczystości, posłowie na Sejm RP – Joanna Borowiak i Mariusz Kałużny, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i Szczecinku – Bartłomiej Obajtek i Łukasz Maciejunas, grupa młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Torunia, regionalne media oraz gospodarze – grupa leśników z Nadleśnictwa Brodnica, Nadleśnictwa Dobrzejewice oraz biura Dyrekcji LP w Toruniu z dyrektorem Bartoszem Michałem Bazelą na czele.

źródło: Nadleśnictwo Brodnica, fot. Borys Szpryngwald

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: