II Rajd Motocyklowy Weteranów

II Rajd Motocyklowy Weteranów

17 maja 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

20 maja przyjadą do Brodnicy, by odwiedzić groby żołnierzy poległych w misjach pokojowych. Ponad 30 motocyklistów zgłosiło chęć przyjazdu do Brodnicy w ramach uczestnictwa w 2. Rajdzie Motocyklowym Weteranów. Rajd organizowany jest dla uczczenia pamięci poległych i zmarłych w działaniach poza granicami państwa. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

W ubiegłym roku w rajdzie wzięło udział ponad 300 mundurowych. W tym roku zgłosiło się ponad 1000 osób więcej. Uczestnicy to przede wszystkim weterani zagranicznych misji, żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze innych służb czy pracownicy cywilni. Wojsko reprezentują wszystkie rodzaje sił zbrojnych: wojska lądowe, marynarka wojenna, wojska specjalne, siły powietrzne i wojska obrony terytorialnej.

Reklamy
Reklamy

Motocykliści zostali podzieleni na kilkanaście mniejszych grup i przez cały maj będą odwiedzać miejsca pochówku żołnierzy i policjantów, którzy zmarli i zginęli w operacjach poza granicami państwa. W czasie rajdu spotkają się także z najbliższymi poległych weteranów. Do Brodnicy, gdzie odwiedzą grób por. Daniela Różańskiego przyjadą 20 maja, by około godziny 12.00 – 12.30 stanąć przy mogile swojego kolegi. Godzinę wcześniej na cmentarzu w Pokrzydowie odwiedzą grób st. szer. Gerarda Wasielewskiego.

Rajd jest okazją do integracji środowiska weteranów w Polsce – mówią organizatorzy wydarzenia. Ma również wymiar edukacyjny, poprzez upowszechnianie wiedzę na temat działań żołnierzy czy funkcjonariuszy, którzy pełnili lub pełnią służbę poza granicami państwa. W jego założeniach jest również popularyzowanie postawy patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb innych.

źródło: UM Brodnica, (foto: https://www.wojsko-polskie.pl/weterani)

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: