Laureaci konkursu historycznego

Laureaci konkursu historycznego

28 kwietnia 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Samanta Daniszewska, Mateusz Barski i Patryk Król, Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy,  zostali laureatami V edycji Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Historycznej  „Polska-Szwecja, między rywalizacją i współpracą”.

Konkurs został zorganizowany  przez Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Golubiu-Dobrzyniu we współpracy z innymi instytucjami. Był on adresowany do  uczniów szkół ponadpodstawowych z Polski oraz uczniów  szkół średnich ze  Szwecji i Litwy.

Reklamy
Reklamy

Tegoroczna edycja obejmował trzy kategorie prac konkursowych: prace plastyczne, prace multimedialne i prace pisemne.

I miejsce w kategorii prac plastycznych zajęła praca Samanty Daniszewskiej, uczennicy  klasy drugiej Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej. Uczennica wykonała cyfrową wersję  kopii Matejkowskiego  portretu Zygmunta II Wazy namalowanej przez Jolantę Motylińską, nauczycielkę CKZiU. Wydruk wykończyła kryształkami Swarovskiego, koralikami oraz wydrukami 3D.

W kategorii pracy multimedialnej III miejsce zajęli tegoroczni maturzyści z klasy IV Technikum Informatycznego: Patryk Król i Mateusz Barski. Uczniowie wykonali prezentację dotyczącą zabytków Szwecji, takich jak: Katedra w Lund, Zamek Kalmarski, Zamek Gripsholm, Pałac Ulriksdal Tjolöholm, Dom Rycerstwa w Sztokholmie.

W konkursie uczestniczyli uczniowie m.in. z Krakowa, Nowego Sącza, Inowrocławia, Bielska Białej, Jaworza, Koszalina oraz  uczniowie z Litwy.

Ogłoszenie wyników odbyło się 23 kwietnia br., jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy zrezygnowali z uroczystej gali z udziałem laureatów. Jest ona zaplanowana na 3 lipca br. i będzie połączona z 45. Wielkim Turniejem Rycerskim na Zamku Golubskim. Dopiero wówczas laureaci odbiorą nagrody. Jedną z nich będzie indeks na następujące uczelnie:

– Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

– Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

– Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie

– Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

– Bydgoska Szkoła Wyższa.

Przed Samantą jeszcze trzy lata nauki w technikum, więc nieprędko skorzysta z indeksu, ale dla Patryka i Mateusza jest to z pewnością atrakcyjna nagroda.

Sandrę Daniszewską do konkursu przygotowywała  Jolanta Motylińska, zaś Patryk Król i Mateusz Barski pracowali pod okiem  Justyny Bartoszewskiej. Udział uczniów w konkursie koordynowała  Iwona Zielińska

źródło: CKZiU/Barbara Stefańska, fot. Patryk Król, Mateusz Barski, Samanta Daniszewska

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: