Obwodnica Brodnicy

Obwodnica Brodnicy

26 kwietnia 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

W dniu 20.04.2021 odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu województwa z samorządowcami powiatu brodnickiego. W spotkaniu brał udział senator Ryszard Bober oraz radny sejmiku województwa Paweł Zgórzyński.

Marszałek Zbigniewem Sosnowski wraz z dyrektorem Departamentu Infrastruktury Drogowej Mirosławem Graczykiem omówili planowane inwestycje na terenie powiatu.

Reklamy
Reklamy

Głównym punktem spotkania była planowana do budowy z nowej perspektywy unijnej tj. 2021-2027  obwodnica Brodnicy. Obecny stan negocjacji ze stroną rządową i przedstawicieli KE nie pozwala jeszcze ostatecznie przyjąć do realizacji zadań drogowych ani określić ich wielkości. Jednak trwają przygotowania i są one konsultowane z samorządami lokalnymi. Spotkanie było okazją do rozmów na temat przystąpienia do realizacji budowy obwodnicy Brodnicy. Głównym celem podejmowanych działań jest poprawa bezpieczeństwa poprzez przebudowę infrastruktury drogowej i wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Brodnicy. Omówiono możliwe scenariusze realizacji obwodnicy uzależnione od dostępności środków z programów krajowych bądź unijnych. W zależności od ostatecznych możliwości finansowych omówiono także kolejność realizacji poszczególnych etapów tej potrzebnej inwestycji.

Obecni na spotkaniu samorządowcy w osobach starosty Piotra Boińskiego, burmistrza Brodnicy Jarosława Radacza, wójta gm. Brodnica Adama Zalewskiego z dużą aprobatą przyjęli przedstawione propozycje oraz konsultacje związane z harmonogramem planowanych prac. Potwierdzili wolę współfinansowania aktualizacji dokumentacji wcześniej przygotowaną przez miasto Brodnicę. Z obecnie projektowanych i planowanych do realizacji na drogach wojewódzkich obwodnica Brodnicy jest jedną z czterech która posiada wydaną decyzję środowiskową i przygotowaną dokumentację. Na spotkaniu omawiano także możliwości współfinansowania zadań przez samorządy gmin i powiatu.

Samorządowcy liczą, że swój udział finansowy w tej inwestycji będzie miał budżet państwa w ramach dostępnych środków krajowych: Krajowego Programu Odbudowy (KPO) i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD).

Drugim tematem rozmów była konieczność modernizacji dróg wojewódzkich. Marszałek Z. Sosnowski potwierdził, że oprócz już zaakceptowanych inwestycji (zabezpieczonych na br. środków finansowych) nastąpi w kwietniu zwiększenie środków na przebudowę dróg wojewódzkich. Wprowadzone zostanie zadanie pozwalające zmodernizować DW 544 na odcinku Brodnica – Łaszewo

Obecnie realizowane zadania

DW 543 – Czekanowo – Szabda, dług. 2,008 km

DW 543 – Grzybno – Drużyny,  chodnik o dług. 1,235

DW 544 – Brodnica – Łaszewo o dług 11,048 km

źródło: KPUM

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: