Dar dla Muzeum w Brodnicy

Dar dla Muzeum w Brodnicy

9 kwietnia 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Zazwyczaj gwiazdka jest zimą, ale czasami wiosną. Brodnickie muzeum wzbogaciło swoją kolekcję o niezwykle cenny obraz, autorstwa Gustava Breuninga.
Nabytek, datowany na XIX w., został ofiarowany przez P. Marcina Truszela z Głogoczowa, który odkrył go podczas porządków na strychu. Jest on dla naszej instytucji i wszystkich brodniczan tym bardziej cenny, że tego typu zabytków malarstwa nie zachowało się zbyt wiele. Bardzo serdecznie dziękujemy za złożony dar i czekamy na Państwa porządki na strychu.
Gustav Breuning urodził się w 1827 roku, prawdopodobnie w Starogardzie Gdańskim. O jego pochodzeniu i latach nauki niczego nie wiadomo. W Grudziądzu mieszkał od około 1860 r., prowadząc własne atelier oraz sklep z przyborami malarskimi i tapetami, przy ul. Klasztornej 4. Malował portrety, obrazy religijne (m. in. dla miejscowego kościoła ewangelickiego w 1884 r.) i widoki architektoniczne, przede wszystkim o lokalnej tematyce.
Jego prace przetrwały w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Prus Zachodnich (Westpreußisches Landesmuseum) w Warendorf, a także w kolekcjach prywatnych. Do najlepszych należy “Widok Grudziądza z Kępy Strzemięcińskiej” z 1869 r. znajdujący się w grudziądzkim Muzeum.
W pałacu Bielerów, w Mełnie, artysta wykonał ścienne panneaux, przedstawiające widoki okolicznych zamków krzyżackich. Jego prace były rozpowszechniane w formie oleodruków i pocztówek. Został pochowany w 1902 roku na starym cmentarzu ewangelickim, przy ul. Toruńskiej, w Grudziądzu (źródło http://haszgru.pl/contents/content/11/828)
źródło: Facebook/Muzeum w Brodnicy
Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: