Ponad 78 mln zł  dla województwa kujawsko-pomorskiego w ramach kolejnego konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Ponad 78 mln zł  dla województwa kujawsko-pomorskiego w ramach kolejnego konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

31 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Jeszcze więcej pieniędzy na rozwój naszego regionu! Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków z 13,5 mld zł zięki wsparciu będziemy mogli zrealizować planowane inwestycje m.in. remonty i budowa dróg, budowa boisk sportowych, świetlicy wiejskiej, modernizacja stacji uzdatniania wody, remont pomieszczeń ośrodka zdrowia, rozbudowa szkoły podstawowej wraz z termomodernizacją. Dzięki ponad 197 mln zł przyznanych w ramach pierwszego rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w naszym województwie w ramach I konkursu przyznano środki  m.in. na przebudowę głównej izby przyjęć szpitala powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim,  budowę domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Powiecie Inowrocławskim, modernizację oddziału kardiologicznego oraz laboratorium analitycznego i bakteriologicznego szpitala w Golubiu-Dobrzyniu, budowę Międzypokoleniowego Centrum Kultury w Złotnikach Kujawskich.

Zrównoważony rozwój – RFIL dla małych gmin i dużych miast w całej Polsce


Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:

  • 6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce
  • 4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku
  • 1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu – przyznane właśnie teraz
  • 1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.)

Jakie działania zostaną zrealizowane w naszym regionie?

Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości ponad 78 mln zł, przyznany w II konkursie RFIL, pozwoli nam zrealizować ważne lokalne inwestycje.

Niebawem w realizacji będą m.in.:

  • budowa boiska sportowego w miejscowości Sędzin. Obejmuje m.in.: w miejscu istniejącego boiska do piłki nożnej wykonanie boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni syntetycznej, ogrodzenie boiska wielofunkcyjnego piłkochwytem wys. 4m za bramkami, ogrodzenie boiska wielofunkcyjnego siatką powlekaną w pozostałej części, bieżnię o wym.50mx3m o nawierzchni syntetycznej stanowiącej rozbieg do skoku w dal, bieżnię okalającą boisko o dł.120m o nawierzchni syntetycznej, oświetlenie boiska na słupach z lampami ledowymi, montaż urządzeń małej architektury – ławki, kosze na śmieci itp.
  • przebudowa drogi gminne nr 110334C. To ważny ciąg komunikacyjny gdyż łączy ze sobą 2 gminy Radomin – Golub-Dobrzyń. Skróceniu ulegnie czas dojazdu do pracy, szkoły, kościoła, zakładów opieki zdrowotnej, budynków użyteczności publicznej, urzędu gminy Radomin jak i innych instytucji.
  • zakup autobusu szkolnego na 30 miejsc z platforma dla osób z niepełnosprawnością, w tym z jednym miejscem dla osób z niepełnosprawnością.
 

Chcesz sprawdzić, jakie dofinansowanie otrzymała konkretna gmina? Skorzystaj z wyszukiwarki!

Więcej informacji na temat programu RFIL możesz znaleźć tutaj.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Do tej pory w ramach wszystkich naborów prowadzonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy złożyły łącznie 21 370 wniosków. Program w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Pieniądze z RFIL trafiły np. do Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach.

RFIL to wsparcie nie tylko dla samorządów, ale też firm, które realizują inwestycje oraz samych mieszkańców – użytkowników nowych dróg, parków czy osób korzystających z obiektów turystyczno-rekreacyjnych.

źródło: KP UW, 

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: