Od początku pandemii funkcjonariusze Policji przeprowadzili prawie 3,5 mln kontroli

Od początku pandemii funkcjonariusze Policji przeprowadzili prawie 3,5 mln kontroli

30 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Od początku pandemii funkcjonariusze Policji przeprowadzili prawie 3 mln 490 tys. kontroli, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia – zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi – poinformował minister SWiA Mariusz Kamiński.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji cytowany w przesłanym PAP komunikacie wskazał, że Policja, Straż Graniczna i Straż Pożarna wspólnie wykonują zadania mające ograniczyć epidemię koronawirusa.

Jak poinformowano, jedną ze służb wykonujących szereg zadań związanych z ograniczaniem pandemii jest policja. “Codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierowanych jest około 20 tys. policjantów” – napisano.

Resort poinformował, że od początku działań, policjanci przeprowadzili ponad 60 mln 339 tys. sprawdzeń czy osoby skierowane na kwarantannę realizują ten obowiązek. W ostatni poniedziałek policjanci przeprowadzili prawie 416 tys. kontroli osób przebywających na kwarantannie; prowadzą też kontrole sklepów, miejsc organizacji wesel i dyskotek oraz przestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust.


“Od początku pandemii funkcjonariusze Policji przeprowadzili prawie 3 mln 490 tys. kontroli, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia – zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – powiedział cytowany w komunikacie szef MSWiA. Dodał, że m.in. po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką od początku działań nałożono prawie 370 tys. mandatów, skierowano ponad 54 tys. wniosków o ukaranie do sądu oraz pouczono ponad 241 tys. osób.

Resort poinformował ponadto, że skontrolowano również ponad 597 tys. środków transportu publicznego, sprawdzając czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób oraz zakrywania nosa i ust. Sprawdzono ponad 1 mln 624 tys. obiektów handlowych oraz niemal 16,5 tys. miejsc organizacji wesel i 8,5 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Od początku działań skontrolowano również 40,7 tys. obiektów świadczących usługi hotelarskie, prawie 110 tys. restauracji i ponad 68 tys. siłowni i klubów fitness.

“Działania związane z pandemią prowadzi też PSP i OSP. Strażacy m.in. pomagają osobom, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do poszczególnych punktów szczepień. Od stycznia br. strażacy przewieźli ponad 11 tys. osób” – zaznaczył z kolei wiceminister Maciej Wąsik.

Jak przypomniano, strażacy ochotnicy prowadzą też akcję dostarczania ulotek z informacjami dotyczącymi profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19. Łącznie przygotowanych zostało 10 mln ulotek.

Utworzone zostały również 124 polowe izby przyjęć przed szpitalami, a do pełnienia służby w szpitalach oddelegowanych jest 114 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej. Od czwartku będzie to w sumie 155 ratowników medycznych, w tym 60 do dyspozycji CSK MSWiA w Warszawie.

Działania związane z pandemią prowadzi też Straż Graniczna. Od 27 lutego do 29 marca tego roku na granicy południowej – z Czechami i Słowacją – skontrolowanych zostało 87 tys. osób. Natomiast w ubiegłym roku podczas tymczasowo przywróconej kontroli granicznej strażnicy skontrolowali 2,5 mln osób.

Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają również osoby skierowane na kwarantannę. Jak informuje MSWiA, od listopada 2020 roku do 29 marca 2021 roku przeprowadzili oni ponad 179 tys. takich kontroli.

(PAP)/Marcin Chomiuk

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: