Ostatniej doby policjanci przeprowadzili 31 tys. kontroli przestrzegania obostrzeń

Ostatniej doby policjanci przeprowadzili 31 tys. kontroli przestrzegania obostrzeń

27 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Ostatniej doby policjanci przeprowadzili 31 tys. kontroli przestrzegania obostrzeń. Nałożono 6500 mandatów za nieprzestrzeganie nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką – przekazał w sobotę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

W sobotę w całym kraju weszły w życie nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia.

Jak poinformował PAP rzecznik KGP, “ostatniej doby policjanci przeprowadzili ponad 31 000 kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia – zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi”. “Między innymi po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką nałożono 6500 mandatów, skierowano ponad 730 wniosków o ukaranie do sądu oraz 1850 osób pouczono” – przekazał.

“Pamiętajmy, policjanci nie walczą z ludźmi, a z pandemią” – podkreślił.

Ciarka poinformował ponadto, że “skontrolowano również 3300 środków transportu publicznego sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób oraz zakrywania nosa i ust, sprawdzono niemal 9620 obiektów handlowych oraz 125 miejsc organizacji wesel i 84 miejsca, gdzie organizowane są dyskoteki”. “Skontrolowano również 513 obiektów, które oferują usługi hotelarskie, 1420 restauracji oraz 700 siłowni i klubów” – dodał.

Przekazał ponadto, że codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierowanych jest ok. 20 tys. policjantów. “Ponadto w piątek przeprowadziliśmy 415 900 kontroli osób przebywających na kwarantannie” – poinformował. “Cały czas przypominamy o obowiązku przestrzegania wprowadzonych ograniczeń przypominając również, że to od naszej dyscypliny zależy, jak szybko zostanie zahamowana transmisja wirusa, a co za tym idzie znoszone nakazy” – dodał.

Rzecznik podkreślił przy tym, że przede wszystkim chodzi o zdrowie nas i naszych bliskich. “Obecnie nie ma poważnych wątpliwości prawnych co do wprowadzonych ograniczeń, chociażby obowiązku zakrywania ust i nosa, co określono w ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – przypomniał. “Reagując w stosunku do osób ignorujących przepisy sanitarne muszą takie osoby liczyć się z odpowiedzialnością wynikająca z art. 116 kodeksu wykroczeń czy art. 48a mówiącego o karach pieniężnych ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – zaznaczył.


(PAP)/gb/ jann/

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: