Lockdown w Polsce – nieoficjalnie będą nowe obostrzenia

Lockdown w Polsce – nieoficjalnie będą nowe obostrzenia

23 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Jak nieoficjalnie udało się ustalić portalowi Wirtualna Polska, rząd planuje wprowadzenie twardego lockdownu w Polsce. Miałby zostać wprowadzony na początku następnego tygodnia. Kluczowa będzie liczba nowych zachorowań na COVID-19. Wiemy, jakie nowe obostrzenia są rozważane przez urzędników.

Jak się okazuje przed Świętami Wielkanocnymi musimy zacząć się oswajać z myślą, że początek kwietnia i kolejne dni spędzimy w reżimie sanitarnym. Według ustaleń Wirtualnej Polski, to już przesądzone – jeśli liczba nowych zachorowań osiągnie stan powyżej 30 tysięcy dziennie bądź liczba zgonów znowu niebezpiecznie zacznie się zbliżać do 500 – rząd planuje wprowadzić kolejne obostrzenia. Dodatkowym argumentem przemawiającym za twardym lockdownem jest trudna sytuacja w służbie zdrowia i rosnąca w ekspresowym tempie liczba zajętych łóżek.

Kluczowe mają być dane ze środy i czwartku. Właśnie do czwartku, rząd ma ogłosić kolejne obostrzenia związane z pandemią. Odpowiednie przepisy miałyby się ukazać pod koniec tygodnia. A zaostrzenie przepisów weszłoby w życie od północy z niedzieli na poniedziałek.


Jak udało się ustalić portalowi w rządowych źródłach, rozważane są:

  • zmniejszenie liczby osób w sklepach,
  • zmniejszenie liczby osób w kościołach,
  • zamknięcie marketów budowlanych, sklepów RTV/AGD,
  • przemieszczanie się jedynie w gronie osób bliskich (rodziny). To ostatnie rozwiązanie ma dotyczyć podróży podczas Wielkanocy.

Odnośnie Świąt Wielkanocnych, podobnie jak w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, resort zdrowia będzie apelował o nieprzemieszczanie się pomiędzy miejscowościami, o niegromadzenie się w grupach powyżej 5 osób i spędzanie Świąt jedynie w gronie bliskich osób (maksymalnie 5).

Na razie nie wiadomo co dalej z zakładami fryzjerskimi i gabinetami kosmetycznymi. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ostatniej chwili. Za pozostawieniem tych profesji ma przemawiać brak danych potwierdzających wysoką liczbę zachorowań w tych punktach. Medycy z Rady Naukowej przy premierze są jednak zdania, żeby lockdown polegał na całkowitym pozostaniu w domu. Poza obowiązkowym wyjściem do pracy, do sklepu czy do lekarza.

Z ustaleń portalu WP wynika, że kościoły w Wielkanoc będą otwarte, również cmentarze.

W Wielką Sobotę święcenia pokarmów mają być organizowane w większym reżimie sanitarnym. Z sugestią, żeby przeprowadzać je na świeżym powietrzu, z mniejszą liczbą wiernych podczas święceń.

Jak twierdzą informatorzy portalu, nie będzie próby odgórnego zakazu przemieszczania się. Rząd będzie apelował do mieszkańców Polski o pozostanie w domach i korzystanie z pracy zdalnej.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Sąd Najwyższy wypowiedział się ws. wyroków skazujących na kilkusetzłotowe grzywny za naruszenie zakazu przemieszczania się.

źródło: Wirtualna Polska, fot. poglądowe

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: