Brakuje karetek – strażacy i LPR wysyłani do potrzebujących

Brakuje karetek – strażacy i LPR wysyłani do potrzebujących

22 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Do pilnych przypadków wysyłani są strażacy czy LPR, ponieważ brakuje karetek. Tylko w ubiegłym tygodniu strażacy zastępowali zespoły ratownictwa medycznego blisko 200 razy. To kilkukrotnie więcej niż przed epidemią.

Kolejki karetek przed szpitalami, wyjazdy do placówek oddalonych o kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania pacjenta i wiele wezwań – to wszystko sprawia, że dyspozytorzy ZRM muszą prosić o wsparcie strażaków czy wysyłać do chorych helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Wraz z trzecią falą koronawirusa liczba takich nietypowych interwencji rośnie.

„W zeszłym tygodniu (15-21.03) Państwowa Straż Pożarna prowadziła działania w 199 zdarzeniach ratownictwa medycznego – przekazał w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik komendanta głównego PSP mł. bryg. mgr Krzysztof Batorski. Tydzień wcześniej (8-14 marca) strażacy zastępowali pogotowie 136 razy. 

Dla porównania: w trakcie drugiej, jesiennej fali koronawirusa, w ostatnich dwóch tygodniach października 2020 roku strażacy mieli 237 takich wyjazdów, czyli czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

Jak wyjaśnia Krzysztof Batorski, strażacy udzielają pierwszej pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Nigdy nie transportują pacjenta do szpitala.

Strażacy PSP i OSP angażują się także w akcję szczepień – dowożą pacjentów do punktów szczepień, a także prowadzą akcję informacyjną dot. Narodowego Programu Szczepień – druhowie OSP rozdadzą mieszkańcom wsi i małych miast w sumie 10 milionów ulotek propagujących szczepienia.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od 1 lutego do 15 marca br. liczba lotów do osób chorych wzrosła o 76 (z 531 do 607) w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku.

źródło: polsatnews.pl, fot. KP PSP Police

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: