Szef lekarskiego samorządu: lockdown to teraz jedyne wyjście

Szef lekarskiego samorządu: lockdown to teraz jedyne wyjście

18 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w skali całego kraju jest konieczne, to jedyne wyjście – ocenił w środę prezes NRL Andrzej Matyja. Oprócz lockdownu musimy starać się wyprzedzić wirusa, bo wydaje się, że cały czas go gonimy – dodał.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej był pytany na antenie TVN24 o nowe decyzje w sprawie obostrzeń i o aktualną sytuację epidemiczną w kraju.

Minister Adam Niedzielski przekazał w środę, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce działalność muszą zawiesić, z pewnymi wyjątkami, m.in. hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, kina i kluby fitness. Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach I-III – będą uczyć się zdalnie.


MZ poinformowało w środę, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, a 453 chorych z COVID-19 zmarło. Resort podał też, że w szpitalach jest 21 511 chorych na COVID-19, 2193 osoby są podłączone do respiratorów.

Matyja pytany w TVN24, czy jesteśmy w sytuacji krytycznej, odparł: “prawie jesteśmy w sytuacji krytycznej”.

“Musimy zrobić wszystko (…), by walczyć z pandemią. Jestem przerażony, jak myślę o tym, co się może stać z naszymi pacjentami, gdy fala będzie jeszcze większa” – powiedział szef lekarskiego samorządu.

Ocenił, że decyzje Niedzielskiego zapowiadające lockdown są konieczne. “Jest to jedyne wyjście” – ocenił.

“Ale musimy oprócz lockdownu starać się wyprzedzić wirusa, bo cały czas – tak mi się wydaje – go gonimy. Musimy jak najszybciej lokalizować ognisko zakażeń i otoczenie, by te osoby izolować. To jedyna droga byśmy przyspieszyli koniec epidemii” – stwierdził.

(PAP)/Katarzyna Lechowicz-Dyl

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: