Niedzielski: wprowadzenie większych obostrzeń to na razie sytuacje hipotetyczna

Niedzielski: wprowadzenie większych obostrzeń to na razie sytuacje hipotetyczna

18 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Wprowadzenie jeszcze większych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń wciąż będzie rosła – to na razie sytuacja hipotetyczna. Jeszcze nie zaczęły obowiązywać ogłoszone w środę obostrzenia, więc trudno mówić o braku ich skuteczności – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia na antenie Polsat News pytany był o wprowadzenie kolejnych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń nadal będzie rosła.

“Będziemy poszukiwali większego stopnia obostrzeń, ale na razie jest to sytuacja hipotetyczna. Na razie jeszcze te obostrzenia, o których mówiłem wczoraj, nie zaczęły obowiązywać, więc trudno mówić o braku ich skuteczności” – oświadczył minister Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim ustabilizowała się.


“Doświadczenie z ostatnich dwóch tygodni uczy, że w woj. warmińsko-mazurskim te obostrzenia zadziałały bardzo skutecznie, bo w tej chwili wzrost zakażeń został praktycznie wygaszony. Dzisiaj, najnowsze dane pokazują, że jest raptem 1 proc. wzrostu liczby zachorowań, więc po pierwsze – obostrzenia działają, a po drugie – dajmy szansę, żeby zadziałały, ale będą obowiązywały od soboty” – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Pytany, czy skutki, które niesie ze sobą lockdown są o wiele gorsze, niż ewentualne korzyści, Niedzielski przyznał, że wprowadzanie większych obostrzeń to zawsze bardzo trudne decyzje, które pociągają za sobą duże koszty.

“Nie będę z tym dyskutował. Natomiast korzyści w postaci ludzkiego zdrowia publicznego są nie do przewartościowania, więc nie można traktować tego, jako działanie nadmiarowe” – wyjaśnił minister.

Wyraził nadzieję, że lockdown nie przyczyni się do wychowania pokolenia analfabetów. Wspomniał, że konkretne kroki na tym polu wprowadza minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Odnosząc się do pytania o tzw. “dług zdrowotny” w porównaniu ze Szwecją, zwrócił uwagę, że “inaczej wygląda średni poziom zdrowotności w Szwecji, a inaczej w Polsce”.

“Oczywiście, okres lockdownu odbija się na ograniczeniu dostępności do opieki zdrowotnej. Stąd decyzje, które podejmowaliśmy w styczniu – jak nie tylko otwarcie gospodarki – ale jak najszybsze odmrażanie działania systemu opieki zdrowotnej. Przez półtora miesiąca przywróciliśmy diagnostykę na dużą skalę, przedstawiliśmy kilka rozwiązań w postaci Krajowej Sieci Kardiologicznej, rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej” – przypomniał Niedzielski.

Zapowiedział, że “jak tylko odpuści trzecia fala pandemii, powrócimy do bardzo dynamicznego procesu odmrażania”.

(PAP)/Magdalena Gronek

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: