Lockdown za miękki? Ja widziałbym wojsko i policję na ulicach

Lockdown za miękki? Ja widziałbym wojsko i policję na ulicach

18 marca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Lockdown będzie nieunikniony. Moim zdaniem jest być może nawet za miękki. Ja widziałbym wojsko i policję na ulicach. Nie dlatego, aby się znęcać nad ludźmi, ale nad wirusem. Trzeba go jak najszybciej wybić, aby wracać do normalności – przekazał prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Minister zdrowia  Adam Niedzielski w środę poinformował, że od 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte będą kina, teatry, baseny i obiekty sportowe, a uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej.

Reklamy

Jak ocenił dr Michała Sutkowskiego pierwszy dzień obowiązywania mocniejszych restrykcji to dzień bliżej do otwarcia. Podkreślił, że to „wirus zadecydował o tym, że wprowadzenie lockdownu było koniecznością”.

„25 tys. zakażeń zaraportowanych dzisiaj zrobiło na wszystkich wrażenie. Ja także nie spodziewałem się, że ta fala epidemii będzie aż taka wysoka. Lockdown stał się nieunikniony. Moim zdaniem jest być może nawet za miękki. Ja widziałbym wojsko i policję na ulicach. Nie dlatego, aby się znęcać nad ludźmi, ale nad wirusem. Trzeba go jak najszybciej wybić, aby wracać do normalności” – podkreślił lekarz.

„Takiej perspektywy, pozytywnej, zabrakło mi w komunikacji rządowej. Jasno trzeba ludziom uzmysłowić, że kluczem do otwarcia różnych branż jest mniejsza liczba chorych. Zadziałanie szybko i mocno powinno być powiązane z pokazaniem, o co nam chodzi. A chodzi nam o to, aby mieć normalny maj, czerwiec, normalne wakacje. Przedstawiciele zamkniętych branż też muszą usłyszeć, że gdy zejdziemy do poziomu 5 tys. zakażeń dziennie, to wszystko uruchomimy w reżimie sanitarnym” – powiedział Sutkowski.

Zdaniem lekarza zamknięcie wszystkich branż jednocześnie na trzy tygodnie, to efekt spadków byłby pewny. Gdyby ogłoszone dziś restrykcje wystarczyły, to za trzy tygodnie średnia dzienna zakażeń nie powinna wynosić 20 czy 25 tys., ale 8-10 tys.

„To będzie już zupełnie inna historia. Do tego dojdzie wiosna, a ludzie wyjdą w otwarte przestrzenie. Dodatkowo przez te trzy tygodnie zaszczepimy kolejne osoby. Wszystko to rysuje dobrą, a nie złą perspektywę” – wskazał Sutkowski.

źródło: polsatnews.pl, fot. poglądowe

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: