Horban: szczyt trzeciej fali epidemii, zależy od zmniejszenia transmisji wirusa

Horban: szczyt trzeciej fali epidemii, zależy od zmniejszenia transmisji wirusa

18 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

To, kiedy będzie szczyt trzeciej fali epidemii, zależy od nas, na ile uda nam się zmniejszyć transmisję wirusa w społeczeństwie – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Wskazał, że przełamanie fali nastąpi w ciągu dwóch, czterech, pięciu tygodni.

Prof. Horbana zapytano w czwartek w RFM FM, kiedy można spodziewać się szczytu trzeciej fali epidemii w Polsce.

“Na pewno przełamanie będzie w ciągu dwóch, czterech, pięciu tygodni. Po pierwsze zmniejszy się liczba osób podatnych, czyli tych, którzy mogą zachorować, po drugie – zaczną działać szczepionki” – dodał.

Zapytano go także, czy opadanie trzeciej fali będzie podobne jak jesiennej, kiedy zejście poniżej 10 tys. zakażeń dziennie zajęło miesiąc.


“Bardzo podobnie będzie” – odpowiedział. Jednocześnie, wskazał, że wiosenna pogoda, może to przyspieszyć.

W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 tys. osób. Tydzień temu (10 marca) resort informował o 17,2 tys. nowych przypadków, a dwa tygodnie temu (3 marca) o 15,6 tys. zakażeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność muszą zawiesić, z pewnymi wyjątkami, m.in. hotele, galerie handlowe, teatry, kina i kluby fitness. Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach I-III – będą uczyć się zdalnie.

(PAP)/Danuta Starzyńska-Rosiecka

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: