Izba Pamięci Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie

Izba Pamięci Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie

17 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

W piątek, 12 marca 2021r. mieszkańcy miasta i gminy oraz goście odwiedzający Jabłonowo Pomorskie mogli po raz pierwszy zajrzeć do Izby Pamięci Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

Została ona utworzona w pawilonie przy Szkole Podstawowej (ul. Kościelna 8). Prace nad jej udostępnieniem rozpoczęły się w październiku 2020 roku. Konieczne było przygotowanie sal, zgromadzenie pamiątek i eksponatów, skatalogowanie. Wszystkie prace wykonali pracownicy CKiS w Jabłonowie Pomorskim.


Na początku roku rozstrzygnięto konkurs na projekt graficzny logo Izby ogłoszony przez Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysława Górskiego oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim Katarzynę Pomianowską. Spośród trzech nadesłanych prac jurorzy wybrali logo przygotowane przez Annę Kulkę-Szczawińską ze Żmijewka gm. Zbiczno. Zwycięskie logo jest oficjalnym symbolem Izby Pamięci Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

“Izba pamięci, to miejsce, w którym prezentowane są pamiątki, zbiory przekazane przez mieszkańców z terenu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie. Wśród pamiątek są m.in. przedmioty gospodarstwa domowego – wykorzystywane w latach ’20-’80” – mówi Marcin Olszewski, opiekun Izby i pracownik CKiS w Jabłonowie Pomorskiem.

Wśród ciekawych eksponatów znaleźć można m.in. zdjęcia, biżuterię, odznaczenia, sprzęty domowe, zabytkowe ławki szkolne.

Wśród rodzinnych pamiątek podarowanych do Izby przez mieszkańców są m.in. międlica i cierlica. Co to takiego? To drewniane przyrządy w kształcie nożyc, które służyły do obróbki lnu. Za pomocą tych narzędzi łamano go i pozbawiano okrywy. Po wyrwaniu i roszeniu suszono len nad ogniskiem które paliło się w dużym dole.

Jednym z eksponatów jest przedwojenna wirówka do mleka.

Jesteście ciekawi jak wyglądają te przedmioty? Koniecznie zajrzyjcie do Izby Pamięci w Jabłonowie Pomorskim. Jest czynna w każdy piątek od godz. 16 do 19. Szczegóły dotyczące odwiedzin przez grupy (klasy szkolne) można ustalić z opiekunem Izby pod numerem tel. 56 49 59 140.

“Aktualnie dla zwiedzających udostępnione są dwie sale, w których znajdują się pamiątki przekazane przez mieszkańców. Każdy przedmiot jest opisany. Zawiera informację o tym do czego służył oraz dane dotyczące darczyńcy. W przygotowaniu jest sala poświęcona kolei” –  mówi Katarzyna Pomianowska, dyrektor CKiS w Jabłonowie Pomorskim.

Odwiedzający Izbę powinni zapoznać się z regulaminem dostępnym na miejscu oraz na fb profilu Izby https://www.facebook.com/Izba-Pami%C4%99ci-Miasta-i-Gminy-Jab%C5%82onowo-Pomorskie-111243894130169

Na odwiedzających czekają niespodzianki: pamiątkowe bilety oraz pocztówki. Odwiedziny Izby z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na miejscu dostępne są płyny do dezynfekcji, jednorazowe maseczki.

Chętni, którzy chcieliby przekazać rodzinne pamiątki mogą kontaktować się z opiekunem pod wskazanym wyżej numerem telefonu lub pisać za pośrednictwem fb.

źródło i fot: nadesłane/CKiS Jabłonowo Pomorskie

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: