Niedzielski: osoby zwolnione z noszenia maseczek muszą nosić ze sobą zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę

Niedzielski: osoby zwolnione z noszenia maseczek muszą nosić ze sobą zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę

12 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Osoby zwolnione z nakazu zasłaniania nosa i ust niezależnie od tego, gdzie przebywają, muszą posiadać przy sobie zaświadczenie lekarskie wskazujące jednostkę chorobową z rozporządzenia – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W opublikowanej w czwartek wieczorem nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono m.in. dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust. Od czwartku maseczki nie muszą nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Szef resortu zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że osoby zwolnione z obowiązku noszenia maseczek “niezależnie od tego, gdzie przebywają, czy w transporcie publicznym czy na dworze, muszą posiadać przy sobie zaświadczenie wystawione przez lekarza, które potwierdza problem i wskazuje jednostkę chorobową z listy znajdującej się w rozporządzeniu”.


Z kolei rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zaznaczył jednak, że gdy przepis będzie nadużywany przez nieuprawnione do tego osoby, zostanie zniesiony.

(PAP)ipa/ krap/

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: