Dworczyk o zaleceniach NFZ: sytuacja pandemiczna wymusza działania radykalne

Dworczyk o zaleceniach NFZ: sytuacja pandemiczna wymusza działania radykalne

10 marca 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Sytuacja pandemiczna wymusza działania radykalne – tak szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk odniósł się do zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia ws. ograniczenia lub czasowego zawieszenia planowych świadczeń.

W poniedziałek NFZ poinformował, że “w związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo”.

Dworczyk został poproszony w Polsat News o wyjaśnienie decyzji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i NFZ. “Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pewne zalecenie i tutaj też warto podkreślić, że wbrew opiniom czy komentarzom, jakie się pojawiają, nie jest to przymusowe odwoływanie zabiegów czy różnego rodzaju działań medycznych. Są to zalecenia związane z gwałtownym przyrostem zachorowań na COVID” – powiedział.

“Sytuacja pandemiczna wymusza różne działania takie radykalne i mamy do czynienia z tego rodzaju sytuacją” – zaznaczył szef KPRM. Podkreślił, że nie dotyczy to pacjentów onkologicznych i “zawsze na końcu decyzja zależy od lekarza”. “Jeżeli lekarz uznaje, że określony zabieg powinien się odbyć, to ten zabieg oczywiście odbywa się” – powiedział Dworczyk.

NFZ wyjaśnił, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo – jak wskazał fundusz – przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

(PAP)/Grzegorz Bruszewski

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: