Sytuacja epidemiologiczna w województwie kujawsko-pomorskim

Sytuacja epidemiologiczna w województwie kujawsko-pomorskim

4 marca 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz przedstawił informację o sytuacji epidemiologicznej w województwie oraz o przebiegu akcji szczepień w regionie.

„Na dziś, w kujawsko-pomorskich w szpitalach przebywa 1067 osób. Jest to ilość, która w ostatnich dniach bardzo mocno się zwiększyła. W ciągu ostatnich 10 dni mamy przyrost o przeszło 300 chorych. Jest to bardzo negatywne zjawisko, które oznacza, że trzecia fala pandemii koronawirusa rozpoczęła się również w województwie kujawsko-pomorskim – poinformował wojewoda. – W tej chwili, na 156 dostępnych respiratorów, zajętych jest 117. Od 20 lutego, kiedy mieliśmy najmniejszą ilość osób w szpitalach i najniższą ilości zajętych respiratorów, ta ilość zwiększyła się o 27” – dodał.

Przedstawiciel rządu w województwie poinformował również o trwających intensywnych rozmowach z szpitalami w województwie kujawsko-pomorskim na temat przywrócenia miejsc tzw. covidowych. Przypomniał, że w styczniu i lutym ilość szpitali, które były zaangażowane w walkę z pandemią koronawirusa zmniejszyła się.

Reklamy

„W tej chwili przywracamy te miejsca, ponieważ spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach ilość chorych będzie cały czas niestety rosła” – powiedział wojewoda

Wojewoda przypomniał także o konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

„Nie lekceważmy tej choroby. Jesteśmy znowu, tak samo jak jesienią 2020 roku, w bardzo trudnej sytuacji. Z tą zmianą, że stan pacjentów, którzy dzisiaj docierają do szpitali jest dużo gorszy niż jeszcze  kilka miesięcy temu. To bardzo utrudnia akcję ratowania zdrowia i życia ludzi. Bardzo państwa proszę o ostrożność. Szczególnie dotyczy to osób starszych, osób które mają choroby przewlekłe, ale nie tylko. Niestety co raz częściej docierają do szpitali w województwie kujawsko-pomorskim, w bardzo ciężkich stanach, osoby młodsze” – przestrzegał wojewoda.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował także o stanie akcji szczepień.

„Od początku trwania akcji szczepień w województwie kujawsko-pomorskim zostało zaszczepionych 170 tysięcy osób pierwszą dawką oraz przeszło 60 tys. dawką drugą. Jest to znacząca ilość.  Chcielibyśmy, żeby tych szczepień było więcej. Czekamy na dostawę szczepionek do Polski i do naszego regionu, abyśmy mogli te szczepienia w sposób bardziej intensywny realizować. W tej chwili, w naszym regionie znajduje się przeszło 300 punktów szczepiennych. W szczepienia zaangażowanych jest także 27 szpitali węzłowych. Jesteśmy dobrze przygotowani na to, aby w krótkim czasie zaszczepić całą populację naszego województwa” – mówił.

źródło: KP UW

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: