Maksymilian Szymański senior z Radoszek skończył 100 lat

Maksymilian Szymański senior z Radoszek skończył 100 lat

19 lutego 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Maksymilian Szymański urodził się 18 listopada 1920 roku w Radoszkach (powiat brodnicki), jako najstarszy z trzech synów Walerii i Andrzeja.

Spokojne dzieciństwo i pierwsze lata dorosłego życia jubilata w rodzinnej miejscowości zakłóciła wojna. Pan Maksymilian został wysłany na front i jako żołnierz walczył na terytorium dzisiejszych Włoch, Holandii i Niemiec.


W rodzinne strony powrócił po wojnie. Jego ojciec przebywał wówczas we Francji, więc jako najstarszy z braci musiał zatroszczyć się o rodzinę. Znalazł zatrudnienie u jednego z gospodarzy we  Fiałkach (powiat brodnicki). Pomagał w ciężkich pracach polowych oraz przy wyrębie lasu.

Podczas pracy w gospodarstwie poznał swoją przyszłą żonę – Monikę. Para wzięła ślub w 1947 roku. Teściowie zakupili we Fiałkach gospodarstwo z niewielkim drewnianym domem, w którym małżonkowie zamieszkali. Utrzymywali się z pracy na roli.

Majątek rodziny istnieje do dziś. Ojcowiznę przejęła córka Halina, która podjęła się opieki nad rodzicami. Senior wciąż lubi doglądać gospodarstwa i spacerować wokół domu. Opiekuje się również zwierzętami – psem i kotem.

Wraz z żoną doczekał się dziewięciorga dzieci: Jana, Alonsa, Jadwigi, Teresy, Romana, Kazimierza, Danieli, Haliny i Grażyny. Ma 23 wnuków, 26 prawnucząt oraz  praprawnuka.

Stulatek chętnie ogląda telewizję, w tym programy informacyjne. Pozwala mu to być na bieżąco z wydarzeniami z regionu i kraju. Mimo wieku senior cieszy się bardzo dobrą pamięcią. Jest pogodną i towarzyską osobą, która lubi opowiadać członkom rodziny o czasach swojej młodości.

źródło: KP UM, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: