Ojciec Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem

Ojciec Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem

18 lutego 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Ojciec Tadeusz Rydzyk oraz inni szefowie Fundacji Lux Veritatis staną przed sądem w procesie karnym, jaki wytoczyła organizacja Watchdog. Sygnatura akt została przydzielona i czeka na termin pierwszego posiedzenia. – informuje portal Onet.pl

🔴 Dziś rano nasz pełnomocnik Adam Kuczyński – Radca Prawny złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli akt oskarżenia…

Opublikowany przez Sieć Obywatelska – Watchdog Polska Piątek, 19 czerwca 2020

Jak informuje stowarzyszenia na swoim profilu Facebook doszło do naruszenia artykułów 23 U.d.i.p. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W zbiegu z art. 231 par. 1 § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. i 2 K.k., § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. 

Pełnomocnik Watchdog Adam Kuczyński powiązał ten przepis z dwoma paragrafami kodeksu karnego, których treść cytujemy poniżej. Za przestępstwo ujęte w drugim z nich grozi do 10 lat więzienia.


Ponieważ prokuratura nie chciała tego zrobić, akt oskarżenia wniósł Watchdog. Ma charakter subsydiarny. Jako sprawcy przestępstwa zostali wskazani członkowie zarządu Lux Veritatis, a więc ojciec Tadeusz Rydzyk (prezes zarządu) oraz jego najbliżsi współpracownicy: ojciec Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk (członkowie zarządu).

Akt oskarżenia trafił do sądu w czerwcu ubiegłego roku, ale żadna rozprawa jeszcze się nie odbyła. Według informacji uzyskanych przez Onet nie ma jednak mowy o umorzeniu. Do procesu dojdzie wkrótce.

źródło: Onet.pl, Facebook/Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: