Rzecznik MZ: ważne, abyśmy w weekend zachowali się odpowiedzialnie

Rzecznik MZ: ważne, abyśmy w weekend zachowali się odpowiedzialnie

12 lutego 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Ważne, abyśmy w ten weekend zachowywali się odpowiedzialnie – zaapelował w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że nachodzący weekend będzie “pod specjalnym nadzorem” – każda placówka wynajmująca pokoje może spodziewać się kontroli.
Od piątku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, ale goście mają do dyspozycji tylko połowę pokoi. Otwarte mogą być też stoki narciarskie.

Rzecznik MZ na konferencji prasowej zaapelował o odpowiedzialność podczas weekendu. “Słuchamy mediów, czytamy gazety, wiemy jak wiele rejestracji nastąpiło na serwisach, która uwzględniają możliwość rezerwacji miejsc hotelowych na ten weekend. Te branże odmrażamy w reżimie sanitarnym” – zaznaczył Andrusiewicz.

Przypomniał o przestrzeganiu zasad epidemicznych – zachowywaniu dystansu, dezynfekcji i noszeniu maseczek. Rzecznik zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna jest stabilna, jednak w każdej chwili może to się zmienić.


“Kategoryczne trzymanie się obostrzeń pozwoliło nam ustabilizować epidemie na dość niskim poziomie. Ale obserwujemy dwa ostatnie dni, które pokazują nam, jak nieprzewidywalna potrafi być epidemia i pokazują, że te spadki nie muszą trwać wiecznie. We wczorajszym raporcie mieliśmy w granicach 500 więcej zakażeń niż przed tygodniem” – wskazał.

Jak dodał, to pokazuje, że nawet bez poluzowań zakażenia potrafią wzrosnąć. “Dlatego, to jest tak ważne, żebyśmy wiedzieli, że nasze zachowania wpłynął na to, jak będzie wyglądała rzeczywistość w Polsce po tym weekendzie, a w zasadzie po 7 do 10 dniach od tego weekendu, bo te nasze zachowanie w weekend mogą zaowocować za 7, 10 do 14 dni” – powiedział Andrusiewicz.

Ponowił apel do wszystkich wyjeżdzających na weekend o odpowiedzialność, a do placówek hotelowych o przestrzeganie zasad. “Daliśmy sobie dwa tygodnie na zweryfikowanie tego, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość covidowa po wprowadzeniu tych poluzowań. Jeżeli zachowamy się nieodpowiedzialnie wrócą restrykcje” – przestrzegł.

Zwrócił się też do właścicieli hoteli. “Jeżeli chcemy przyjmować klientów, to pamiętajmy o rygorze sanitarnym. Minister zdrowia po rozmowie z Głównym Inspektorem Sanitarnym ustalili, że ten weekend będzie weekendem pod szczególnym nadzorem. Inspekcja sanitarna będzie dość dokładnie kontrolować zasady reżimu sanitarnego w hotelach w całym kraju. Od dzisiaj do niedzieli każdy hotel, każda placówka wynajmująca pokoje może się spodziewać inspekcji” – podkreślił rzecznik.

(PAP)/Karolina Kropiwiec

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: