Pracowity weekend kujawsko – pomorskich terytorialsów

Pracowity weekend kujawsko – pomorskich terytorialsów

8 lutego 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Żołnierze 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz kolejny dowiedli, że pora dnia, tygodnia, miesiąca czy roku nie ma znaczenia, kiedy lokalna społeczność jest w potrzebie. Miniony weekend obfitował w zadania związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Wykonano szereg zadań. W działalność brygady na dobre wpisała się już pomoc kombatantom i osobom starszym przy szczepieniach. Tym razem wsparcia wymagał mężczyzna, który nie porusza się samodzielnie. Do wykonania transportu został wydzielony koordynator ds. szczepień z brygady w Bydgoszczy wraz z kierowcą i wykwalifikowanym ratownikiem medycznym, który na co dzień służy w Grupie Zabezpieczenia Medycznego 8.K-PBOT. Po przyjętej I dawce szczepienia senior przebywał pod obserwacją, po czym został bezpiecznie odwieziony do domu. W tej chwili po dobrych doświadczeniach z minionego tygodnia oczekuje na drugą dawkę szczepienia.


Ważnym przedsięwzięciem była dekontaminacja pomieszczeń w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie – wsi położonej między Włocławkiem a Dobrzyniem nad Wisłą. Zespół dekontaminacyjny w sile 3 żołnierzy został wydzielony z 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu. Terytorialsi zostali skierowani do wykonania zadania na wniosek Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą. Kolejny raz okazuje się, że 3 miesiące szkolenia z działań przeciwkryzysowych, które żołnierze odbyli w ubiegłym roku były strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Właśnie wtedy przeszkolono kilkudziesięciu z nich, do bezpiecznego i efektywnego wykonywania czynności związanych z dekontaminacją pomieszczeń.

Do skutku doszła również akcja rozwożenia paczek żywnościowych dla członków Związku Inwalidów Wojennych RP oraz Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie zrealizowano w ścisłej i jak kolejny raz się okazało, owocnej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Członkowie wymienionych związków znajdują się pod stałą opieką Urzędu, z którym 8.K-PBOT cyklicznie współpracuje. Wiąże się to z przywiązaniem żołnierzy WOT do tradycji, którego częścią jest szeroko pojęta opieka nad kombatantami. Szczególnie duże znaczenie ma to w dobie pandemii koronawirusa. Przygotowanych zostało blisko 100 paczek, które zostały dostarczone na terenie m.in. Bydgoszczy, Torunia, Świecia czy Włocławka.

W niedzielę 7 lutego 2021 r. ruszyła druga edycja wymazów nauczycieli klas 1-3. Podobnie jak w styczniu, wymazy są prowadzone w placówkach oświatowych w województwie. Podczas akcji, która będzie prowadzona do 9 lutego włącznie, zaplanowano pobranie blisko 600 wymazów. Na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, brygada podjęła się zadania w czterech miastach województwa: Bydgoszczy, Toruniu, Nakle nad Notecią oraz Świeciu. W niedzielę w 3 placówkach pracowało 5 zespołów wymazowych. Na poniedziałek i wtorek wydzielono odpowiednio 3 i 2 zespoły.

źródło: Oficer Prasowy 8.K-PBOT por. Paweł BANASIAK

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: