Policja Apeluje – o bezpieczeństwo na lodzie!

Policja Apeluje – o bezpieczeństwo na lodzie!

8 lutego 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Zima w pełni. Kiedy akweny wodne zamarzają, wielu wędkarzy z pewnością pomyśli o wędkarstwie pod lodowym. Tak spędzony czas, może być niezwykle trakcyjną formą połowu. Należy jednak przy tym pamiętać, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.

Przed wejściem na lód w pierwszej kolejności powinniśmy się do tego przygotować.  Aby powędkować na lodzie najlepiej wybrać się z co najmniej jednym towarzyszem. Ważny jest również sam strój. Warto zabrać ze sobą wypornościowy kombinezon lub asekuracyjną kamizelkę, którą nałożyć trzeba pod kurtkę. Przydać się mogą również kolce oraz lina, którą przy łowieniu blisko brzegu przywiązać można do drzewa rosnącego na brzegu lub nawet do łowiącego w pobliżu partnera. Na wszelki wypadek warto mieć też ubrania na zmianę.

Zanim jednak wejdziemy na zamarznięte jezioro lub rzekę, należy sprawdzić grubość lodu. Pamiętajmy również, że lód nie ma identycznej grubości na całym zbiorniku, a jego wytrzymałość zależna jest od warunków atmosferycznych. Należy również zwrócić uwagę na miejsca najbardziej niebezpieczne. Są to m.in. miejsca, gdzie jest duże zagęszczenie przerębli, czy dopływ rzeki.


W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej

źródło: KPP Brodnica

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: