Andrusiewicz: czekamy na ostateczną weryfikację zgonu pacjenta ujętego w raporcie poszczepiennym

Andrusiewicz: czekamy na ostateczną weryfikację zgonu pacjenta ujętego w raporcie poszczepiennym

24 stycznia 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19; czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza – powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o zgon mężczyzny z Oleśnicy, który został ujęty w rządowym raporcie dot. niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne publikowane są bieżące raporty dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Oficjalna definicja NOP mówi, że jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

W najnowszym raporcie NOP z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy odnotowano zgon mężczyzny. W opisie tej informacji wskazano, że pacjent miał: “gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM (Zespół Ratownictwa Medycznego – PAP)”. Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon.

“Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana Covidem-19” – powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do tej sprawy. “Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia” – wyjaśnił. Podkreślił jednocześnie, że pacjent był osobą “bardzo schorowaną”. “Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza” – zaznaczył rzecznik.

Pełne dane Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych w raporcie do pobrania >> Bieżący raport dotyczący NOP

(PAP)/Daria Kania

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: