MZ: przy luzowaniu obostrzeń nie bierzemy pod uwagę tylko wskaźnika zakażeń z codziennych raportów

MZ: przy luzowaniu obostrzeń nie bierzemy pod uwagę tylko wskaźnika zakażeń z codziennych raportów

18 stycznia 2021 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Przy luzowaniu jakichkolwiek obostrzeń nie bierzemy pod uwagę tylko wskaźnika osób zakażonych odnotowywanych w codziennych raportach, wskaźnik ten koreluje też z przeprowadzonymi testami – powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz pytany był na poniedziałkowej konferencji prasowej, z czego będą wynikały kolejne decyzje o ewentualnym luzowaniu obostrzeń. “Jak wszyscy widzimy, przy luzowaniu jakichkolwiek obostrzeń nie bierzemy pod uwagę jednego tylko czynnika, jednego tylko wskaźnika, jest to zarówno wskaźnik dotyczący liczby osób zakażonych odnotowywanych w codziennych raportach, ale ten wskaźnik oczywiście koreluje też z przeprowadzonymi testami” – powiedział rzecznik MZ.

Jak dodał, “widzimy w ostatnich dniach, że tych testów jest wykonywanych dość dużo i mimo że liczba tych testów wzrosła, to nie rośnie nam liczba osób zakażonych”.

Podkreślił, że drugim czynnikiem, który na pewno będzie rzutował na podejmowanie decyzji, jest liczba zajętych łóżek szpitalnych. “Bo niewątpliwie to łóżka szpitalne i przygotowanie systemu ochrony zdrowia do przyjęcia większej liczby pacjentów jest świadectwem tego, czy możemy luzować, czy nie możemy luzować (obostrzeń)” – zaznaczył Andrusiewicz.

Na pewno też – dodał – “przyglądamy się temu, co dzieje się dookoła”. “Jest dookoła nas dość dużo państw, które notują wysokie wskaźniki zakażeń, więc też te decyzje, które podejmujemy, z jednej strony muszą korelować z tym, co się dzieje u nas, z drugiej strony musimy brać też pod uwagę to, co się dzieje w państwach sąsiednich, bo mimo wszystko pamiętajmy – mamy globalizację, ludzie się przemieszczają, więc mimo że wprowadzamy kwarantannę, możliwości zakażenia nadal są” – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Ministerstwo zdrowia podało w poniedziałek, że badania potwierdziły 3271 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwie mazowieckim i pomorskim. Zmarło 52 chorych. Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7 mln 817 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 25 174 testy, w tym 6123 testy antygenowe.

(PAP)/Edyta Roś

Reklamy
Reklamy
Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: