Oszustwa metodą na blik

Oszustwa metodą na blik

22 grudnia 2020 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Brodniccy policjanci ostrzegają przed nowym sposobem oszustwa na BLIK. Funkcjonariusze coraz częściej przyjmują zgłoszenia od ofiar takich oszustw. Przestępcy podszywają się na portalach społecznościowych pod osobę z rodziny bądź bliskiego znajomego prosząc o pożyczkę pieniędzy na zakupy. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konta osób oszukanych. Apelujemy, aby nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Brodniccy policjanci coraz częściej zostają zawiadamiani o nowym sposobie kradzieży pieniędzy z konta bankowego. Sprawcy tego przestępstwa podszywając się pod osoby krewne bądź bliskie znajome poprzez portale społecznościowe, wysyłają wiadomości do osób z listy znajomych  z prośbą o przekazanie kodu BLIK, ponieważ pilnie potrzebuje pieniędzy. Niestety często poszkodowani ulegają presji i przekazują wygenerowany kod. To nowy sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy.

Reklamy
Reklamy

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Polega ono na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. W przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji takich nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Przestępstwo to robi się coraz bardziej popularne.

Z reguły oszuści wyłudzający kod BLIK nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, bądź tyle, ile wyczytały z ich konta na portalu społecznościowym. Jeżeli mamy wątpliwości, co do osoby, która zwraca się do nas o pożyczkę,  po prostu zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy, czy rzeczywiście potrzebuje gotówki.

Pamiętaj!

Aby uchronić się przed oszustwem, należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć telefon oraz konto na portalach społecznościowych. Najlepiej zastosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Zawsze trzeba też potwierdzać tożsamość znajomych, którzy proszą o pieniądze w mediach społecznościowych. Pomóc może również sprawdzanie danych płatności przed ich zaakceptowaniem.

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: