Rzecznik MZ: jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci klas I-III wrócą do szkół

Rzecznik MZ: jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci klas I-III wrócą do szkół

11 grudnia 2020 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, tak jak do tej pory, to 18 stycznia dzieci klas I-III szkoły podstawowej będą mieć lekcje stacjonarne – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W czasie briefingu rzecznik resortu zdrowia ocenił, że wprowadzone zasady sanitarno-epidemiczne przynoszą oczekiwane rezultaty.


“Liczymy, że poziom zakażeń będzie systematycznie spadał. Dzięki temu będziemy mogli odmrozić część służby zdrowia na potrzeby innych świadczeń – pacjentów, którzy na dziś nie zgłaszają się do lekarzy bojąc się COVID-19, a powinni być diagnozowani i na bieżąco leczeni” – powiedział Andrusiewicz.

Zaznaczył, że wciąż odnotowywana duża liczba zgonów jest pokłosiem dużych wzrostów zakażeń z początku listopada.

Pytany o powrót uczniów do lekcji stacjonarnych odpowiedział, że “jeżeli w ferie zachowamy się nieodpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci nie pójdą do szkół”. “Jeżeli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie, tak jak do tej pory – tak jak to obserwujemy na polskich ulicach – to 18 stycznia może być tym dniem, w którym dzieci klas I-III pójdą do szkoły” – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pytany o testowanie grona pedagogicznego odpowiedział, że w planowane jest w trzech województwach, wskazanych wcześniej przez ministra zdrowia – małopolskim, śląskim i podkarpackim. “Tam przed końcem ferii chcemy przetestować testami antygenowymi – ale być może też dla porównania testami genowymi – nauczycieli, którzy rozpoczną edukację 18 stycznia. Jeżeli ona nastąpi” – powiedział Andrusiewicz.

Autor: Magdalena Gronek

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: