Twarzą w twarz z bliskimi

Twarzą w twarz z bliskimi

10 grudnia 2020 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Epidemia koronawirusa sprawiła, że mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy od marca nie mieli możliwości bezpośredniego kontaktu z bliskimi. Decyzja o zawieszeniu odwiedzin oraz wyjść na zewnątrz nie była łatwa, ale została podjęta w trosce o zdrowie pensjonariuszy. Dyrekcja DPS znalazła jednak sposób, by umożliwić podopiecznym spotkania z rodzinami w bezpieczny sposób. To niezwykle ważne, zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym. 

We wtorek, 8 grudnia uruchomiony został domowy interkom. Za jego pośrednictwem mieszkańcy mogą porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi znajdującymi się przed wejściem, mając ich jednocześnie w bezpośrednim polu widzenia za szybą.

Reklamy
Reklamy

„Sytuacja pandemiczna w znaczący sposób wpłynęła na funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy w zakresie utrzymywania kontaktów z osobami z zewnątrz” – mówi Jerzy Anzel, dyrektor placówki. – Od marca nie uczestniczyliśmy w żadnej imprezie integracyjnej ani takiej imprezy nie organizowaliśmy dla zaprzyjaźnionych z Domem klubów seniora. Powodowani troską o zdrowie mieszkańców zmuszeni byliśmy wprowadzić zakaz odwiedzin.

Brodnicki DPS obowiązują zalecenia wydane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Głównego Inspektora Sanitarnego i Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, w których zwraca się uwagę na to, że mieszkańcy domów pomocy społecznej ze względu na niepełnosprawność, choroby przewlekłe i podeszły wiek są najbardziej narażeni na ryzyko zarażenia. Dlatego uzasadnionym jest podjęcie działań mających na celu ograniczenie bezpośredniego kontaktu mieszkańców domów pomocy społecznej z osobami spoza domu.

„Nie chcemy jednak całkowitej izolacji – kontynuuje dyrektor. – Mieszkańcy naszego domu mają możliwość kontaktowania się z najbliższymi chociażby telefonicznie. W każdym pokoju znajduje się telefon kontaktowy z bezpośrednim numerem. Najbliżsi mogą dzwonić do mieszkańców o każdej porze dnia i nocy. Niektórzy mieszkańcy mają swoje prywatne telefony komórkowe. Wychodząc naprzeciw potrzebie bezpośredniego kontaktu uruchomiliśmy też łącze przez telefon wewnętrzny przy wejściu głównym do domu. Osoby, które chcą zobaczyć swoich najbliższych, mogą się z nimi umówić i spotkać. Niestety, w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego rozmówców oddzielać będzie szyba ścianki działowej.

 

 

Podczas kwartalnego zebrania całej społeczności Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy mieszkańcy zostali poinstruowani o zasadach korzystania z nowej możliwości kontaktu. Sposób postępowania jest bardzo prosty. Wystarczy podnieść słuchawkę, a za szybą pojawia się dźwięk wywołania. Po podniesieniu słuchawki przez rozmówcę po drugiej stronie łącze staje się aktywne i można rozmawiać, widząc siebie nawzajem przez szybę.

„Mieszkańcy mieli możliwość wypróbowania wcześniej nowego sposobu komunikacji” – mówi Jerzy Anzel. – Zapraszamy najbliższych naszych domowników do korzystania przynajmniej z takiej formy odwiedzin. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na lepsze czasy.

źródło i fot: Starostwo Powiatowe/DPS

 

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: