Ekspert: podczas epidemii należy wietrzyć dom 5-10 min. co godzinę

Ekspert: podczas epidemii należy wietrzyć dom 5-10 min. co godzinę

9 grudnia 2020 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Przez 5-10 minut co godzinę trzeba w czasie epidemii wietrzyć mieszkania, bo brak wymiany powietrza może mieć ogromny wpływ na szerzenie się koronawirusa w domach – taką rekomendację przedstawił ekspert Gaetano Settimo z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia.

W wypowiedzi, cytowanej przez media, szef departamentu do spraw środowiska i zdrowia w krajowym Instytucie zauważył, że w domach ludzie przykładają niewielką uwagę do konieczności wymiany powietrza, co z kolei może przyczynić się do szerzenia się cząsteczek SARS-CoV-2 w zamkniętej przestrzeni.

Settimo dodał, że wszystkie domowe urządzenia, takie jak klimatyzatory – również te z funkcją grzania – nie wymieniają powietrza, ale poruszają jedynie to, które jest już w pomieszczeniu.

Reklamy
Reklamy

“Dlatego ważne jest, by otwierać okna i balkony na co najmniej 5-10 minut co godzinę” – zalecił ekspert wskazując prosty krok, który jego zdaniem może zapobiec zakażeniom koronawirusa. Jak się zauważa, pamiętać o tym należy zwłaszcza podczas zbliżających się Świąt, spędzanych w domu, nawet jeśli w mniejszym gronie niż zwykle.

Według niedawno ogłoszonych badań specjalistów z Lombardii, do ponad 90 procent zakażeń dochodzi obecnie w domach i podczas rodzinnych spotkań.

(PAP)/sw/ mars/

 

Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: