Policja: nie interweniowaliśmy w świątyni podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja

Policja: nie interweniowaliśmy w świątyni podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja

8 grudnia 2020 Wyłączone przez naczelny
Podziel się z innymi:

Nie interweniowaliśmy w toruńskim sanktuarium podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja – przekazał PAP mł. asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP Toruń. Dodał, że funkcjonariusze zabezpieczali wydarzenie z zewnątrz tak jak każde tego rodzaju. 

Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański poinformował w poniedziałek PAP, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu zwrócił się na piśmie do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu oraz organizatorów sobotnich urodzin Radia Maryja o wyjaśnienia.

Sanepid poprosił o przekazanie szczegółowych informacji na temat tego wydarzenia.

Reklamy
Reklamy

„Chcielibyśmy uzyskać od organizatorów informacje o tym, czy zapewnili przestrzeganie zasad epidemiologicznych w trakcie uroczystości. Policję, która była na miejscu w sobotę, pytamy o to, czy podejmowała jakieś działania, czy pouczano osoby łamiące obostrzenia, a także, czy karano kogoś mandatami” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy WSSE w Bydgoszczy Łukasz Betański.

Adresaci pism mają 7 dni na odpowiedź w tej sprawie. Po jej uzyskaniu inspektor sanitarny podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Rzecznik w rozmowie z PAP nie chciał przesądzać, czy podczas uroczystości doszło do złamania przepisów związanych ze stanem epidemii. Pytania do organizatorów i policji mają pomóc wyjaśnić wątpliwości w tej sprawie.

Mł. asp. Chrostowski pytany przez PAP o tę sprawę podkreślił, że funkcjonariusze nie interweniowali w świątyni podczas uroczystości.

„Nie mieliśmy też żadnych sygnałów od osób trzecich o tym, że zachowanie uczestników budzi jakieś wątpliwości. Zabezpieczaliśmy to wydarzenie z zewnątrz tak jak każde tego rodzaju. Pamiętajmy, że w uroczystościach brały udział osoby obowiązkowo chronione na mocy stosownych przepisów. Wszystko odbywało się w ramach standardowej procedury. Zawsze zabezpieczamy takie siły, które są adekwatne do przewidywań w zakresie danego wydarzenia” – wyjaśnił mł. asp. Chrostowski.

Przyznał, że policja ma informacje o złożeniu do prokuratury zawiadomienia w tej sprawie.

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała w poniedziałek, że złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Jej zdaniem podczas uroczystości nie były przestrzegane zasady sanitarne związane ze stanem epidemii.

„Nie może być tak, że pan Rydzyk, pan Błaszczak, pan Ziobro stoją ponad prawem. Nie może być tak, że w Polsce są równi i równiejsi. Nie może być tak, że łamane jest prawo przez ministra i pana prokuratora” – podkreśliła posłanka Lewicy.

Jej zdaniem sobotnie obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja były pokazem buty i arogancji.

„Patrzyłam na to wszystko z obrzydzeniem, zresztą nie tylko ja. Każdego dnia na ulicach całej Polski zatrzymywani i spisywani są ludzie, którzy pokojowo demonstrują w maseczkach po ulicach. Są sprawdzani ludzie, którzy chodzą do klubów fitness, centrów handlowych – czy mają maseczkę, czy jej nie mają. A tutaj w Toruniu odbywa się regularna impreza na 200 osób, na której nie ma ani sanepidu, ani policji i nikt nikogo o nic nie pyta” – wskazała podczas konferencji prasowej parlamentarzystka.

(PAP)/Tomasz Więcławski/ Fot. Katarzyna Cegielska
Facebook Comments Box

Podziel się z innymi: