Dwieście kurtko-śpiworów trafi do bezdomnych

Dwieście kurtko-śpiworów trafi do bezdomnych

15 lutego 2021 Wyłącz przez naczelny
Podziel się z innymi:

Jesień i zima to czas, kiedy pomoc osobom bez dachu nad głową staje się jeszcze ważniejsza niż w pozostałych miesiącach. Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) co roku włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie służb w niesieniu pomocy bezdomnym. Przedstawiciele szesnastu instytucji odebrali dziś (15 lutego) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego łącznie 200 chroniących przed zimnem kurtko-śpiworów, które przekażą potrzebującym. Zakup możliwy był dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

„Pragnę podziękować wszystkim państwu za wielkie serce, które na co dzień okazujecie potrzebującym, wypełniając misję świętego brata Alberta. Dziękuję za to, że wyciągacie do nich rękę, zwyczajnie z potrzeby serca i dostrzegacie w nich człowieka” – zwracał się do przedstawicieli instytucji marszałek Piotr Całbecki.

„Miarą naszego człowieczeństwa jest to, jaki mamy stosunek do tych najbardziej potrzebujących. Jestem zbudowana tym, że profesjonalny sprzęt trafia dziś do profesjonalistów. Gratuluję determinacji i cieszę się, że w naszym województwie Was mamy” – mówiła podczas uroczystości przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

„Ludzie zostali skazani na czynienie dobra – jest to najbardziej szlachetne skazanie, jakie można wyobrazić sobie w stosunku do drugiego człowieka. Historia śpiworów zaczęła się w Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Obserwując działania państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich możemy dostrzec jak bezinteresownie człowiek może czynić dobro” – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Kurtko-śpiwór to okrycie wierzchnie łączące w sobie kurtkę i śpiwór. Został wyprodukowany z wodo- i wiatroszczelnej tkaniny odpornej na pleśń z ocieplanym polarem. Kurtkę można traktować jako zwykłe okrycie wierzchnie, a dolną część – odpinany śpiwór – zakładać tylko do snu. Kombinezon ma kilka obszernych kieszeni oraz długie ściągacze z polaru, które zastępują rękawiczki.

Kurtko-śpiwory dla bezdomnych odebrali przedstawiciele 16 instytucji z regionu:

 • schroniska dla bezdomnych w Świeciu – 10 kurtko-śpiworów
 • miejskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Toruniu – 10 kurtko-śpiworów
 • Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Miejsko-Gminnego w Grudziądzu – 8 kurtko-śpiworów
 • Koła Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – 10 kurtko-śpiworów
 • Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Bydgoszczy – 10 kurtko-śpiworów
 • parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy – 10 kurtko-śpiworów
 • Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Inowrocławiu – 10 kurtko-śpiworów
 • Brodnickiego Centrum Caritas – schronisko dla osób bezdomnych w Brodnicy – 8 kurtko-śpiworów
 • Stowarzyszenia Jesień w Koronowie (powiat bydgoski) – 8 kurtko-śpiworów
 • Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilnie – 8 kurtko-śpiworów
 • Caritas Diecezji Włocławskiej we Włocławku – 8 kurtko-śpiworów
 • straży miejskiej w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu i we Włocławku – łącznie 100 kurtko-śpiworów.

Kurtko-śpiwory powstały ramach projektu „Ciepłe serce” realizowanego przez Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy w partnerstwie z marką odzieżową Volcano z Osielska w powiecie bydgoskim.

W podziękowaniu za wsparcie kampanii dobroczynnej  marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski otrzymali od państwa Magdaleny i Sławomira Dworskich złoty i platynowy certyfikat.

Zjawisko bezdomności w Kujawsko-Pomorskiem

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce pozostaje bez dachu nad głową ponad 30 tysięcy osób, w Kujawsko-Pomorskiem nieco ponad 1,5 tysiąca. Większość to mężczyźni (ponad 85 proc.); połowa ma 41-60 lat, blisko jedna trzecia ponad 60; 1,5 proc. legitymuje się wyższym wykształceniem. Przyczyny bezdomności są od lat te same: eksmisja, konflikty rodzinne, uzależnienie, przemoc domowa, bezrobocie, zadłużenie, choroba i niepełnosprawność, odbywanie kary więzienia.

W województwie kujawsko-pomorskim w 2020 roku funkcjonowało 26 placówek  udzielających pomoc bezdomnym, które dysponowały miejscami na łącznie ponad 1200 osób, w tym:

 • 18 schronisk, w tym 4 z usługami opiekuńczymi na terenie Włocławka, Grudziądza, Chełmży (powiat toruński) i Koronowa (w powiecie bydgoskim)
 • 4 noclegownie
 • 4 ogrzewalnie.

Mamy też 29 jadłodajni, z których 24 działają w trybie całorocznym, a 5 sezonowo (w okresie jesienno-zimowym).

Mapa

ROPS wydaje co roku przed zimą aktualne materiały na temat miejsc udzielania pomocy osobom bezdomnym. Ulotki i plakaty z adresami i telefonami schronisk, noclegowni, ogrzewalni i stołówek adresowane są przede wszystkim do samych zainteresowanych. Dysponują nimi m.in. straż miejska i policja, szpitale, zakłady karne, parafie.

źródło: KP UM, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP


Podziel się z innymi: